Крос: Меси не ја заслужи Златната топка, од него подобар беше и Роналдо

И германскиот фудбалер застана во низата играчи кои не се согласувата со синоќешната контроверзна одлука Златната топка да му се додели на Лео Меси за година во која имаше најмалку неколкумина кои многу повеќе се истакнаа од него.

Тони Крос зборуваше на својот официјален подкаст каде го коментираше гласањето на France Fotball според кое Меси победи пред Левандовски за 33 гласа.

„Апсолутно е назаслужено. Нема никаква дилема дека Меси, заедно со Кристијано Роналдо, беа најдобрите играчи на последната декада. Но, годинава требаше други да се пред него“, почна тој.

Изненадувачки, Крос вели дека неговиот соиграч Карим Бензема требало да ја добие наградата, не Роберт Левандовски како што мисли најголемиот дел од јавноста и кој, впрочем, заврши втор.

„Според мене, Карим требаше да биде број еден доколку навистина се бараше најдобриот индивидуалец за последнава година, бидејќи одблиску можам да видам каков вонсериски играч е“, рече.

За Крос, и Роналдо постигнал повеќе изминатава година од Меси, иако Португалецот заврши дури шести во гласањето.

„Кога гледам колку решавачки голови постигна Кристијано во последно време - Манчестер Јунајтед само благодарение на него се уште во Лигата на шампионите - тогаш, во моите очи, и Кристијано ќе беше пред Меси“, заврши Крос.

Најголемиот адут на Меси за освојувањето на Златната топка беше освојувањето на Копа Америка со Аргентина, што беше прв трофеј за Меси во националниот дрес.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Фудбал

Новиот Роналдо: Пола Европа го сака 15-годишниот Ендрик

Read more

Перез и Лапорта постигнаа „договор за ненапаѓање“

Read more

The Mirror: Гвардиола ќе биде селектор на Холандија

Read more

Решена мистеријата за чудната дамка на вратот на Холанд - правел хиџама

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Новиот Роналдо: Пола Европа го сака 15-годишниот Ендрик

Читај повеќе

Перез и Лапорта постигнаа „договор за ненапаѓање“

Читај повеќе
  • play_arrow

Поранешна стриптизерка ја постигна првата победа во УФЦ

Читај повеќе

The Mirror: Гвардиола ќе биде селектор на Холандија

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ пресметка на „тешкашите“: Нгану ја одбрани шампионската титула

Читај повеќе

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Читај повеќе

Решена мистеријата за чудната дамка на вратот на Холанд - правел хиџама

Читај повеќе

Надал по 15-ти пат влегува во втората недела на Австралија Опен

Читај повеќе

Жиру: Бев во право кога го одбив Јуве за Челси

Читај повеќе