Kрвожедниот гроф Дракула всушност бил веган

Романскиот владетел Влад Тепеш, кој бил инспирација за книгите и филмовите за крвожедниот вампир Дракула, според научниците всушност бил веган.

Научната анализа на писмата на романскиот владетел од 15 век сугерира дека Влад Тепеш бил веган, што е изненадувачки пресврт во легендата за крвожедниот гроф Дракула.

Дракула, легендарниот измислен лик на авторот Брам Стокер, се верува дека всушност е Влад Тепеш, моќен владетел познат по неговите брутални методи, вклучително и набивање на неговите непријатели на колец.

Повеќе од 500 години по неговата смрт, научниците анализирале некои од неговите рачно напишани писма, откривајќи интригантни сознанија за неговиот живот.

Крв, пот, отпечатоци и траги од плунка открија сосема поинаква слика за Влад.

Во писмо од 4 август 1475 година, адресирано до граѓаните на Сибиу, Влад се опишува себеси како „Принц на трансалпските региони“ и ги информира жителите на градот за неговото претстојно преселување во нивното село, потпишувајќи се со неговото страшно име „Влад Дракула“.

Научниците од Универзитетот во Катанија се впуштија во уникатен потфат со екстракција на биомолекули од ова писмо старо со векови.

Она што ги изненади истражувачите е недостатокот на животински протеини во наодите, многу необично откритие.

Протеините во храната се наоѓаат само во растителна храна, истакна Глеб Зилберштајн, автор на студијата објавена во списанието Analytic Chemistry.

Откритието доведе до хипотезата дека моделот за вампирот на Стокер можеби бил веган, иако тој избор на исхрана можеби бил поттикнат од потреба наместо од преференца.

Имено, во 15 век Европа имала многу студена клима и имало многу малку храна. Според биоархеолозите, аристократите низ Европа имале многу скудна исхрана, а месото не се јадело често.

Анализата на писмата откри и индиции за здравјето на Влад.

Се чини дека тој боледувал од ретка состојба позната како хемолакрија, која предизвикува болните да плачат крвави солзи.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Чек дис аут

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Што се случува во мозокот кога доживуваме Déjà vu?

Read more

Водителка покажа среден прст во живо

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе