Куарем квартет и Европскиот креативен оркестар при институтот ФАМЕ’С ќе одржат концерт во Филхармонија

Во камерната сала на Филхармонија, овој петок со почеток во 20 часот ќе се одржи концерт на Европскиот креативен оркестар при институтот ФАМЕ’С и познатиот квартет Куарем.

На концертот ќе бидат изведени специјално оркестрирани композиции напишани од членовите на Куарем квартет и музика чијашто инспирација се танците од целиот свет. Гости на концертот се светски познатата перкусионистка и вокал Наташа Роџерс и вокалистката Зарина Првасевда. 

Овој проект е дел од вториот семинар на институтот ФАМЕ’С наменет за млади музичари од различни европски земји и од Македонија, во чии рамки овие млади луѓе имаат можност да се обучат и да го практикуваат и усовршат своето знаење во делот на оркестарското свирење и музицирање, да се запознаат со различни стилови во областа на симфониското музицирање, како и филмската и медиумската индустрија.

Семинарот се одвива во студиото ФАМЕ’С во Скопје, место на средби на меѓународни уметнички експерти и талентирани класични музичари од земјите учеснички во програмата на Креативна Европа, како и од Македонија, во чиишто рамки учесниците имаат можност да работат со врвни диригенти, ментори и уметници и уникатна можност да се здобијат со знаење кое може да им помогне во нивната понатамошна професионална кариера како музичари.

Како дел од проектот оваа година се одржаа неколку семинари, каде се работеше на класичната, филмска и хибридна музика, Carte Blanche како и мастерклас за студиско снимање. Во нивни рамки се одржаа неколку концерти и тоа во Скопје, концертот во Филхармонија, раководен од Маестро Бенџамин Шварц, потоа концертот во соработка со ECSA (европската асоцијација на композитори) кој се одржа во Сплит, на специјалниот настан на доделување на Камил наградите, како и концертот на филмска музика во Сплит, раководени од Маестро Тимоти Редмонд.

Оваа година оркестарот на ФАМЕ’С Институтот во партнерство со Скопскиот Џез Фестивал, настапи на отворањето на годинешното издание на фестивалот, заедно со музичката ѕвезда Роб Мазурек и неговиот Експлодинг стар оркестра. Мазурек беше дел и од вториот семинар со Carte Blanche мастерклас. 

Овој проект е ко-основан од Креативна Европа со поддршка на Европската Комисија, како дел од проектот Паневропски културни ентитети 2021-2027 година .

реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Што е стрептококна инфекција од групата А, опасна за децата?

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Култура

29 години од смртта на Блаже Конески: Јазикот е нашата единствена целосна татковина

Read more

Кинотека со богата декемвриска понуда на европски класици и домашни филмови

Read more

Милчо Мисоски добитник на наградата „Караманов 2022“

Read more

Прогласени победниците на „Анимакс Скопје Фест“

Read more
 

Вести

Талибанците јавно егзекутираа човек за прв пат откако се вратија на власт

Читај повеќе

Уапсен велешанец поради напад на поранешна вонбрачна партнерка

Читај повеќе

Масовни отпуштања во технолошкиот сектор - дали се најава за подлабока криза?

Читај повеќе

Минималната потрошувачка кошничка во ноември 51.714 денари

Читај повеќе

Три опции како Путин ќе одговори на ограничувањето на цената на нафтата

Читај повеќе

Лажни се пријавите за бомби во училиштата и во Народна банка

Читај повеќе

Украина соопшти два услова за завршување на војната

Читај повеќе

Фон дер Лајен: Русија и Кина сакаат да го зајакнат својот статус на Западен Балкан

Читај повеќе

Спасовски: Пријавите за бомби се класичен пример на хибридни закани

Читај повеќе