Кубанците на референдум рекоа „да“ за легализација на истополовите бракови

Кубанците со големо мнозинство ги одобрија хомосексуалните бракови и посвојувањето на референдум што се одржа во неделата и беше поддржан од владата, кој исто така ги зајакна правата на жените, соопшти во вчера националната изборна комисија.

Повеќе од 3,9 милиони гласачи гласаа за ратификација на кодексот (66,9 отсто), додека 1,95 милиони беа против ратификацијата (33 отсто), изјави во понеделникот претседателката на комисијата Алина Балсеиро Гутиерез на државната телевизија.

„Правдата е задоволена“, напиша кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел на Twitter.

„Семејниот законик“ на 100 страници ги легализира истополовите бракови и граѓанските заедници, им дозволува на истополовите парови да посвојуваат деца и промовира еднакво споделување на домашните права и обврски меѓу мажите и жените.

Прелиминарните резултати од изборната комисија покажаа дека на референдумот во неделата учествувале 74 отсто од 8,4 милиони Кубанци со право на глас.

Нема независни набљудувачи на кубанските избори, иако граѓаните можат да го набљудуваат пребројувањето на нивните места. 

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Свет

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Read more

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Read more

Тинејџерка од БиХ киднапирана и силувана во Германија

Read more
 

Вести

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе

Бесплатен паркинг денеска во Центар

Читај повеќе

Притвор за велешанец кој ја претепал мајка си и ѝ се заканувал со нож

Читај повеќе

Планинарска спасителна служба извлече повреден турист во Охридско

Читај повеќе

Посебен режим на сообраќај во Скопје денеска и утре

Читај повеќе

ЦУК: 15 пожари гореле на отворено низ Македонија

Читај повеќе

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Читај повеќе

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Читај повеќе