Куче или волк: Во Сибир пронајдено замрзнато младенче старо 18.000 години

Научниците се обидуваат да откријат дали замрзнатото младенче пронајдено во Сибир, старо 18.000 години, е всушност куче или волк, пишува CNN.

Младенчето имало само два месеци кога загинало, а благодарение на ледените услови во Сибир, неговото тело е совршено сочувано, како и крзното, забите и главата.

Со ДНК тестови било невозможно да се открие за кој вид животно станува збор, а научниците сметаат дека младенчето би можело да претставува еволуциска врска меѓу волците и денешните кучиња. Со радиокарбонско датирање е откриена староста на младенчето во времето кога е загинато, како и тоа колку долго е замрзнато. Анализите на геномот покажале дека се работи за мажјак.

Истражувачот Дејв Стентон од Центарот за палеонтологија во Шведска за CNN изјави дека животното би можело да биде предок на кучињата и волците.

Научниците продолжуваат со ДНК секвенција и сметаат дека откритието би можело да открие многу за еволуцијата на кучињата. Младенчето го доби името Догор.

Се верува дека денешните кучиња се потомци на волците, но постои дебата за тоа кога кучињата се спитомени. Во истражување објавено во 2017 година се наведува дека припитомувањето се случило пред 20.000 до 40.00 години.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Read more

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Read more

Наука

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Read more

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Read more

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Read more

Откриени седум нови коронавируси кај лилјаци во Африка

Read more

Гик

  • play_arrow
  • filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе
  • filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе