Куче-робот носи овци на пасиште

Кучето-робот Спот, на американска компанија за дизајн, инженерство и роботика Boston Dynamics, веројатно е од огромна помош кога станува збор за водење овци на пасиште.

На видео, објавено од софтверската компанија Rocos, се прикажува како Спот ја извршува својата работа низ пасиштата на Нов Зеланд.

Роботите, како Спот од Boston Dynamics, ја зголемуваат точноста на проценките на приносот, го ублажуваат стресот при недостиг на работна сила и покажуваат прецизност во земјоделството, наведува Rocos.

Видеото го прикажува Спот во различни ситуации: како се шета низ овоштарник, се движи на тежок терен, на пример карпести ридови, да премине дрвен мост и на крајот да носи овци на пасиште. Тоа го постигнува со помош на неговите инфрацрвени камери, технологија на мапирање во реално време и напредни сензори.

Rocos истакна дека компанијата има во план да создаде компјутеризиран систем, кој би можел да контролира многу работи од далечина, со цел да им овозможат на роботите да работат независно еден од друг, ослободувајќи време за луѓето кои имааат големи фарми.

Remote video URL

„Овчарските роботи“ не се целосно нови. Во 2013 година, истражувачи за роботика од Сиднеј, тестирале ровер кој успешно водел говеда од пасиште до блиска млекара.

реклама

Чек дис аут

Чекај да те растегнам малку

Read more

Мртви птици преплавија руски град и предизвикаа лавина теории на заговор

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more

Кијану Ривс меѓу кадифени мечиња е сѐ што треба да видите денес на интернет

Read more

Магазин

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Читај повеќе

Најлошите работи кои оваа есен може да ги направите за вашето здравје

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Идеални партнери за родените во знакот Вага

Читај повеќе

Неколку совети како да се здебелите на природен начин

Читај повеќе

Најтоксичната работа во вашиот фрижидер

Читај повеќе
  • filter

„Баш си сладок, штета што си во кола“ – Што може да научиме од герила акцијата во Белград?

Читај повеќе

Многу мажи се плашат од жените родени во овој хороскопски знак

Читај повеќе

Секс-поза која ветува длабока пенетрација и силни оргазми

Читај повеќе
  • play_arrow

Чекај да те растегнам малку

Читај повеќе