Кујнска или морска сол: Која е подобра?

Можеби сте слушнале дека минералите во морската сол се здрави. Но, дали е тоа вистина?

Помалку обработена од традиционалната кујнска сол, морската и хималајската сол задржуваат повеќе од нивната оригинална минерална содржина, како што се магнезиум и калиум. Но, дали минералите и елементите во трагови значат дека морската сол е здрава?

Сепак изгледа дека не е така. Многу луѓе мислат дека морската сол е подобра поради нејзините минерали - но, морската сол и кујнската сол имаат иста основна хранлива вредност. Овие два вида соли, исто така, имаат слична количина на натриум по тежина.

Според една студија објавена во Science and Technology Journal, морската сол има повеќе минерали во трагови. Во многу случаи - има и пластика. Проблемот настанува поради пластичните кеси и другите остатоци кои ги загадуваат морињата. Повеќето брендови на морска сол содржат пластични микрочестички.

Произведена во рудници за сол, традиционалната кујнска сол се обработува повеќе од морската сол. Ова значи дека главно е лишена од природни минерали, па оттука и негативните ставови кон кујнската сол.

Вреди да се спомене, сепак, дека од 1920-тите, производителите додаваат јод во преработената сол. Тоа е важен минерал за функционирањето на тироидната жлезда. Во исто време, премногу сол може да доведе до разни болести.

Кога станува збор за внесувањето сол, најдобро е да бидете умерени. Ниту еден вид сол не е подобар, така што не можете да погрешите ако го намалите внесот.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Ќерките на Анџелина Џоли ја засенија актерката на црвениот тепих

Read more

Здравје

Што се случува со белите дробови откако ќе престанете со пушење?

Read more

Шест вежби кои се добри за мозокот

Read more

Што ќе се случи на нашето тело ако се тушираме само со вода?

Read more

30 дена студен туш - како ќе реагира телото?

Read more
 

Магазин

Уапсен по грешка: Пакистански таксист ослободен од Гвантанамо по 17 години тортура

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува со белите дробови откако ќе престанете со пушење?

Читај повеќе

Што најмногу сакаат мажите да слушаат за време на сексот?

Читај повеќе

Десерт на денот: Пита со јаболка и суво грозје

Читај повеќе

Шест вежби кои се добри за мозокот

Читај повеќе

Неколку совети како да подготвите вкусно јунешко месо

Читај повеќе
  • filter

Оптичка илузија ја „пресече“ Големата пирамида во Гиза

Читај повеќе

Што ќе се случи на нашето тело ако се тушираме само со вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

30 дена студен туш - како ќе реагира телото?

Читај повеќе