Куклата Попи од „Trolls“ повлечена од пазарот поради непристоен дизајн

Компанијата Hasbro ја повлече својата кукла играчка со женски лик од цртаниот филм „Trolls“ од пазарот, поради несоодветен и непристоен дизајн.

Тоа е резултат од интернет петицијата против играчката, која ја поддржаа и некои политичари.

„Дали Hasbro сака да ги претстави допирањето и злоупотребата на деца како нешто нормално?“, напиша американскиот сенатор Сем Паркер на Twitter.

Јесика МекМанис, иницијаторка на петицијата, вели дека играчкава „никако не помага во борбата против педофилијата и секс-трговијата со деца“. Таа објаснува дека куклата е неодолива и кога ќе се притисне кај градите, таа пее и се кикоти… Тоа го има во упатството и, според жената, во тоа нема ништо страшно.

Но, она што не е наведено, е дека куклата меѓу нозете, кај интимата, има уште едно копче коешто активира кусо, отсечно смеење и воздишки. Тоа укажува на сексуален контекст и, според Мекманис, е доста вознемирувачки.

URL
Тагови
реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Филм & ТВ

10 работи кои би сакале да ги видиме во 2. сезона од „The Mandalorian“

Read more

Ова се најдобрите крими филмови на сите времиња

Read more

Доделени наградите на 19. Синедејс

Read more

Marvel ги одложи премиерите за следната година

Read more

Сцена

  • play_arrow

10 работи кои би сакале да ги видиме во 2. сезона од „The Mandalorian“

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова се најдобрите крими филмови на сите времиња

Читај повеќе
  • filter

Доделени наградите на 19. Синедејс

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Џеј Ло и Малума со секси спот за песните „ Pa Ti + Lonely“

Читај повеќе

Marvel ги одложи премиерите за следната година

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Anabelle Comes Home“

Читај повеќе

Ќе се снима продолжение на славниот „The Passion of the Christ“

Читај повеќе

„Синеплекс“ повторно ги отвора киносалите

Читај повеќе
  • play_arrow

Втор трејлер за анимираната авантура „Over The Moon“

Читај повеќе