Култната „The Passenger“ на Иги Поп доби видеоспот по 43 години

Популарната песна „The Passenger“ на Иги Поп и гитаристот Рики Гардинер, снимена и објавена на албумот „Lust for Life“ на Иги од 1977 година, конечно доби видеоспот, 43 години подоцна.

Видеоспотот е во режија на Сајмон Тејлор, монтиран во Tomato Studio.

Песната беше објавена и на Б страната на единствениот сингл од албумот, „Success“. Како самостоен сингл беше објавена во март, 1998 година, кога се искачи на 22. место на британската топ листа.

Remote video URL

Иги Поп наводно го напишал текстот за песната додека се возел со метро во Берлин. Музиката е на Гардинер. Песната е делумно базирана на поема на Џим Морисон.

Во интервју за The Guardian, Иги Поп изјави дека песната била делумно инспирирана од патувањата со Дејвид Боуви за неговата турнеја.

„Се возев низ Северна Америка и Европа во автомобилот на Дејвид. Немав ни кола, ни возачка“, се присетува Иги.

Песната „The Passenger“ доби култен рокенрол статус и била употребена во бројни филмови, видеоигри, документарци и ТВ-шоуа, вклучувајќи ги „He Died with a Felafel in His Hand“, „This Must Be the Place“, „Radiofreccia“, „30 Days“, „Jarhead“ и Pro BMX 2, а во поново време во „Up in the Air“, „The Weather Man“, „Kurt Cobain: About a Son“, „Scarface: The World Is Yours“, „24 Hour Party People“, „If I Stay“, „Sons of Anarchy“, „War Dogs“ , „Ash vs Evil Dead“, „12 Monkeys“, „Berlin Station“ (Сезона 3, епизода 1), „The Boys“, како и во петтата сезона од „Anthony Bourdain: Parts Unknown“ и филмот „Waking Life“.

Тагови
реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Музика

Руски рапер пронајден исечен на парчиња во замрзнувач

Read more

Дуа Липа најави нов сингл со Мадона и Миси Елиот

Read more

Среќен роденден, Џенифер Лопес

Read more

ABBA ќе издаде пет нови песни догодина

Read more

Сцена

  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • filter

Ева Лонгорија има 45 години и изгледа неверојатно

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски рапер пронајден исечен на парчиња во замрзнувач

Читај повеќе

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „E.T. the Extra-Terrestrial“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Star Trek: Discovery“ продолжува наесен

Читај повеќе

Дуа Липа најави нов сингл со Мадона и Миси Елиот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлер за воениот филм „The Resistance Fighter“

Читај повеќе
  • play_arrow

Документарци кои совршено го отсликуваат светот во кој живееме

Читај повеќе