СЕРИЈА А 2019/20

Кулушевски го одбил Интер поради тактиката на Конте

Швеѓанецот решил да ја прифати понудата од Јувентус и да го одбие Интер само поради начинот на игра по кој се разликуваат двата гиганта.

Во интервју за La Gazzetta dello Sport младиот шведски репрезентативец одговараше на многу прашања, а беше запрашан и дали помеѓу Интер и Јуве го одбрал тимот на Маурицио Сари само поради тактиката.

„Токму така. Со Конте движењата на теренот со поинакви во тактичка смисла и јас се двоумев поради тоа. Сари беше пријатен, направи да се чувствувам добро. Го знаев неговиот тим во Челси и начинот на кој играше. Тоа е уште една причина поради која го одбрав Јувентус“, вели Кулушевски.

Потоа Дејан потпиша и договор со „Старата Дама“, па го раскажа првиот ден кога дошол на „Алијанц“ стадионот во Торино.

„Колку само возбудлив ден беше тогаш на стадионот, уникатна атмосфера. Роналдо ми рече 'Добредојде Дејан, како си?', а Буфон и Кјелини беа исто така пријатни со мене. Тоа беше неверојатна радост за дете кое само на ТВ ги имаше гледано“, раскажува тој.

Натурализираниот Швеѓанец, кој всушност е Македонец кој упорно ги одбиваше повиците на селекторот Игор Ангеловски за да игра за Македонија, вели дека не со Кристијано Роналдо, туку со Пауло Дибала едвај чека да заигра на теренот во црно-белиот дрес.

„Едвај чекам да се поврзам со Дибала и неговата магична лева нога. Во секој случај, сега знам како да играм на повеќе поизиции и планирам да да си обезбедам место и во Торино“.

Пред Кулушевски да ја почне авантурата во Јуве, ќе треба прво да ја заврши својата обврска во Парма каде е на позајмица до крајот на сезоната.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Италија забрани влез од 13 земји

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Фудбал

Направена жрепката и за Лига Европа

Read more

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Read more

Златан: Ибра не е играч за Лига Европа

Read more

Нов кикс на Интер, го загуби 3. место

Read more

Спорт

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе

Златан: Ибра не е играч за Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов кикс на Интер, го загуби 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ѓаволите“ не запираат, на бод се од ЛШ

Читај повеќе

Иднината на ВАР е во рацете на Колина

Читај повеќе

Имобиле: Лацио не е повеќе ист

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: 14 години од инцидентот Матераци - Зидан

Читај повеќе

Михајловиќ против Sky: Ниту збор за Болоња, личите на канал на Интер

Читај повеќе