Кумашинот на Путин ја регистрира „Втора Украина“ во Србија

Неодамна руските медиуми објавија дека движењето „Втора Украина“ на украинскиот олигарх и проруски политичар Виктор Медведчук, исто така кумашин на Владимир Путин, регистрирало претставништво во Србија.

Огранокот во Србија е основан пред два месеци, пишува руски Октагон. Оваа информација ја потврдија за Danas.rs.

„Да, оваа информација е точна“, потврди Дејан Станојевиќ, српски бизнисмен од Украина, кој е претставник на ова здружение во Србија.

„Втора Украина“ е регистрирана во Агенцијата за деловни регистри (APR). Станојевиќ дојде на позицијата претставник на „Втора Украина“ поради врските што ги оствари за време на престојот во Украина.

„Го познавам политичкиот систем на Украина. Формално-правно јас сум претставник, но целата организација им припаѓа ним“, вели Станојевиќ, мислејќи на Медведчук и уште 15-20 други новинари, политиколози и активисти од Украина кои стојат зад ова здружение.

Целта на ова здружение, вели Станојевиќ, е интеграција на Украинците кои „имаат различно мислење од официјалните“ во општеството.

„Идејата е да се анимираат Украинците кои се во Србија, за да се провери дали им е потребна помош. Ова е грижа за луѓето кои се надвор од Украина“, објасни тој.

Како што нагласува, ова не е политичка, туку социјална приказна. Станојевиќ тврди дека во Србија има многу организации кои им помагаат на Украинците кои „ги подредуваат и класифицираат луѓето“ според критериумите дали се проруски или проукраински.

„Ако сакате да им помогнете на луѓето, не можете да ги изброите нивните крвни зрнца. Тоа не е целта на нашето претставништво. Би сакале да им помогнеме на сите, без разлика на политичката идеологија“, повторува Станојевиќ.

„И Зеленски е нечиј кум“

Во однос на тоа што кумашинот на Путин е „зад сè “ и каква доверба влева овој факт кај луѓето кои евентуално би се пријавиле во ова здружение, Станојевиќ вели дека нема ништо лошо во тоа и дека претседателот на Украина Володомир Зеленски е исто така нечиј кум.

„И (народниот претставник од Украина, Петро) Порошенко беше партнер со кумашинот на Путин, па тоа никому не му пречеше. Путин во повеќе наврати изјави за Медведчук дека е украински националист“, истакнува Станојевиќ.

„Втора Украина“ во Русија

Според руски Октагон, формирањето на проектот „Втора Украина“ од страна на Виктор Медведчук беше најавено во април годинава.

Меѓународното јавно движење „За развој на граѓанското општество Втора Украина“ беше официјално регистрирано во јуни во Москва.

Ова лето организацијата ангажирала адвокати за миграциски прашања, специјалисти за телефонски линии во центрите за помош на Украинците и менаџери за вработување, пишуваат руските медиуми.

Декларирани цели на проектот се „легализација, социјална адаптација, вработување“ и друга помош за граѓаните на Украина. Во моментов работат пет такви центри - во Москва, Ростов на Дон, Краснодар, Белгород и Симферопол. Организацијата ветува бесплатни подароци за новата 2024 година „за децата на сите Украинци кои аплицираат“.

Кој е Виктор Медведчук?

Виктор Медведчук е 69-годишен украински опозициски политичар, кој во септември минатата година Киев ѝ беше предаден на Москва во замена за заробените борци од баталјонот Азов.

Од 2002 до 2005 година, Медведчук беше началник на кабинетот на украинскиот претседател Леонид Кучма.

Тој е и еден од најбогатите луѓе во Украина, а Forbes неговото богатство го проценува на 620 милиони долари.

Јавноста во Србија е познат најмногу по - наводно - неговата јахта во Хрватска, која беше закотвена во Риека на почетокот на конфликтот во Украина.

Кумството со Путин

Украинскиот олигарх Медведчук е во кумски односи со Путин. Тие се сретнаа за прв пат во 2003 година, кога Медведчук беше шеф на украинската претседателска администрација.

Во 2004 година, Путин стана кум на најмладата ќерка на Медведчук, Дарја. Медведевчук е под американски санкции од руската инвазија на Крим во 2014 година, а Украина го уапси минатиот мај за велепредавство и грабеж на државните ресурси на Крим, кој Русија незаконски го анектираше во 2014 година.

Се вели дека Медведчук е основач на адвокатска канцеларија со седиште во Киев. Тој е познат и како еден од членовите на т.н Група „Киев Севен“, која ја сочинуваа седум многу успешни бизнисмени (Медведчук, Валентин Журски, Григорије и Игор Суркис, Бохдан Хубски, Јуриј Карпенко и Јуриј Лијах).

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Свет

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Документ од 2022 открива кои биле условите на Путин за мир

Read more

Франција нема да испрати свои војници во Украина за воени операции, изјави францускиот министер

Read more

Војник во Германија уби четири лица од кои едно дете

Read more
 

Вести

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Читај повеќе

46-годишен скопјанец загина во сообраќајка кај Кичево, дете е тешко повредено

Читај повеќе

Документ од 2022 открива кои биле условите на Путин за мир

Читај повеќе

Левица објави: Ванковска собра 10.000 потписи

Читај повеќе

Таткото на Коста ја префрла вината и бара почит на судењето за масакрот во „Рибникар“

Читај повеќе

Стружанец нападнал медицинска сестра оти му рекла да ја изгасне цигарата

Читај повеќе

На 30 хонорарци им се прекинати договорите во МКЦ по доаѓањето на Бени Шаќири

Читај повеќе

Променливо облачно време со услови за краткотраен локален дожд

Читај повеќе

Митева: Ако Османи се жали дека не може да преживее со 125.000 денари плата, како ли ќе преживеат 99% од граѓаните

Читај повеќе