Куп жрепката одлучи: Пресметка Вардар - Шкендија во осминафиналето

Бранителот Академија Пандев го доби Осогово, езерско дерби ќе играат Лабуништа и Охрид, а најголемата пресметка ќе биде помеѓу Вардар и Шкендија, можеби на хартија главните фаворити за трофејот.

Денешната жрепка за Купот на Македонија сакаше Вардар и Шкендија да се сретнат уште во осминафиналето. Еден фаворит дефинитивно прерано ќе ја заврши куп-авантурата оваа сезона.

Актуелниот шампион Академија Пандев се чини помина лесно, го доби второлигашот Осогово. Сѐ освен пласман на „пандевци“ во четвртфиналето би било сензација.

Амбиционазната Брегалница се падна со минатогодишниот финалист Македонија ЃП, а друга интересна пресметка помеѓу клубови од различен ранг би требало да е онаа на Пелистер и Работнички.

Езерско дерби ќе играат Охрид и Лабуништа. Лабуништа не се наоѓа на бреговите на Охридското Езеро, но тимот изминативе сезони како домаќин игра во Струга па оттаму се квалификува како езерски тим.

Академија Пандев - Осогово
Брегалница - Македонија ЃП
Шкупи - Силекс
Пелистер - Работнички
Тиквеш - Ренова
Лабуништа - Охрид
Борец - Струга
Вардар - Шкендија

Првите натпреварите се закажани за 25 септември, додека реваншите ќе се играат дури на 30 октомври.

реклама

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

[КАЈГАНА интервју] Себастијан Ерера - наскоро колумбиски шмек во репрезентацијата на Македонија?

Read more

Задолжителен 14-дневен карантин во Бугарија за наши државјани при влез во таа земја

Read more

Снајдер: Можев да бидам како Меси или Роналдо, но не сакав

Read more

Фудбал

Снајдер: Можев да бидам како Меси или Роналдо, но не сакав

Read more

Forbes: Роналдо стана првиот фудбалер милијардер

Read more

Реал и Атлетико со заедничка иницијатива за поддршка на најпогодените од COVID-19

Read more

Игуаин и Сари склучиле пакт

Read more

Спорт

Снајдер: Можев да бидам како Меси или Роналдо, но не сакав

Читај повеќе

Forbes: Роналдо стана првиот фудбалер милијардер

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал и Атлетико со заедничка иницијатива за поддршка на најпогодените од COVID-19

Читај повеќе

Игуаин и Сари склучиле пакт

Читај повеќе

Надал: Не би играл на УС Опен

Читај повеќе

НБА се враќа во досега невиден формат со 22 екипи

Читај повеќе

Среќен роденден, Комити!

Читај повеќе

Шампионот Вардар го смени официјалното име

Читај повеќе

ФФМ се премисли: Прогласен крај на фудбалското првенство

Читај повеќе