Купување лаптоп: Како да одберете некој што ќе трае долго?

Планирате да купите нов лаптон? Обрнете внимание на неколку работи за да не ви дотрае брзо како сегашниот.

Животниот, односно работниот век на лаптопите зависи од повеќе фактори. Покрај тоа што лаптопот може да дотрае во физичка или електронска смисла, може да стане и технолошки заостанат во толкава мера што повеќе нема да биде на висина на задачата.

Дигиталниот свет многу брзо се менува и развива. Интернет страниците и програмите кои секојдневно ги користимне стануваат сѐ понапредни, пофункционални и покомплексни, па со самото тоа стануваат и потешки за компјутерите.

Денешните дигитални фотографии и филмови значително го надминуваат квалитетот на фотографиите и филмовите од пред десетина години, а тоа значи дека бараат повеќе меморија за складирање, како и понапредни перформанси на компјутерите.

Видео-игриците особено се истакнуваат кога зборуваме за техничкото застарување на лаптоп компјутерите, бидејќи атрактивните игрици, кои изобилуваат со богата графика, секогаш се прават така што максимално ја искористуваат силата на компјутерите што во тој момент се наоѓаат на пазарот.

За да обезбедите физичка и електронска долготрајност на лаптоп компјутерот, бирајте модел со подобар квалитет на изработка. Присуството на алуминиуско куќиште е првиот знак дека се работи за квалитетно направен лаптоп компјутер кој, преку соодветна употреба и одржување, ќе трае веројатно и цела деценија.

Доколку при купувањето одберете лаптоп чии перформанси ги надминуваат вашите моментални потреби, можете да очекувате дека вашиот компјутер ќе биде на висина на задачата и по неколку години, кога ќе излезе нова верзија на програмот што го користите во работата. Истото важи и за видео-игриците.

Се разбира, рецензиите, оценките, искуството и препораките од другите корисници на лаптоп компјутери ќе ви бидат од голема помош бидејќи преку нив ќе ги запознаете актуелните модели и сигурно ќе направите подобар избор.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Хардвер

Најголемите заблуди за батеријата и полнењето на мобилниот телефон

Read more

Купување лаптоп: Како да одберете некој што ќе трае долго?

Read more

Redmi покажа како полни батерија од 0 до 100% за помалку од пет минути

Read more

Како да го полните телефонот за да ви трае подолго батеријата?

Read more
 

Гик

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе