Курти: Дали Вучиќ е Доктор Не или Мистер Њет?

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека претседателот на Србија Александар Вучиќ ја отфрлил понудата што му ја дал „за самоуправа на косовските Срби“, во заедница што ќе ја создаде и предложи самиот премиер на Косово.

Курти во објава на Twitter реагираше дека Вучиќ, откако одби да го потпише предлогот за европски договор на 27 февруари и анексот за спроведување на 18 март, го отфрли и „предлогот за српска самоуправа на Косово“.

„Откако одби да го потпише Договорот на 27 февруари и пред повторно да одбие да го потпише анексот на 18 март, претседателот на Србија ја одби и мојата великодушна понуда за самоуправа на косовските Срби, во здружение кое јас би го дизајнирал и предложи. Дали е тој Доктор Не или Мистер Њет? Па знаеме дека не е доктор“, напиша Курти.

URL

Секретарот во Министерството за одбрана на Србија, Немања Старовиќ, реагираше на изјавата на Курти и рече дека „прашањето на заедницата е дефинирано со бриселскиот договор од 2013 година“.

„Кога се обидувате да бидете паметни, но само ја потврдувате вашата ароганција. ZSO е дефинирана со Бриселскиот договор од 2013 година, кој ‘Косово’ го потпиша и ратификуваше. Курти, кој се претставува како дарежлив, се потсмева на дијалогот и ги навредува Србите. Претходните договори јасно дефинираа кој ќе го состави статутот на ZSO и тоа дефинитивно не е Курти, туку самите локални Срби“, напиша Старовиќ на Twitter.

реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

5 најчести грешки кога правите пица дома

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Регион

Судир на два воза во Србија: Има повредени, нема загинати

Read more

Зa 20 години Хрватска ќе биде празна, младите си заминуваат: Мрачни прогнози на германските медиуми

Read more

Рама до Бугарија: Ја блокирате Северна Македонија за да покажете дома колку сте силни, политиката е антиевропска

Read more

Колакушиќ: Евровизија е „лика и прилика“ на Европскиот парламент

Read more
 

Вести

Фирма од Чаир монтира небезбедно панорамско тркало во Карпош, обвини Град Скопје

Читај повеќе

Премиера на претставата Парови во Драмскиот театар – Скопје

Читај повеќе

Зеленски: Русија нема сила повторно да го нападне Киев

Читај повеќе

Вработена во МВР фатена со мито од 12.500 евра

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Читај повеќе

Судир на два воза во Србија: Има повредени, нема загинати

Читај повеќе

Зa 20 години Хрватска ќе биде празна, младите си заминуваат: Мрачни прогнози на германските медиуми

Читај повеќе

Ирански командант: Три европски земји ќе одговараат за помошта кон Израел

Читај повеќе

Денес малку сонце, па облачно, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе