Курти: Некој сака конфликт во Северно Косово за да ја реализира поделбата на земјата

Вршителот на должност претседател на косовската влада Албин Курти изјави дека одредени политичари во Србија и Косово посакуваат конфликт во косовскиот север, со цел да го реализираат планот за размена на територии меѓу двете земји.

Во денешното видео-обраќање до граѓаните, Курти ги негира тврдењата на одредени политички лидери, меѓу кои и на претседателот на државата Хашим Тачи, дека во северниот дел на земјата, населен со мнозинско српско население, Владата на Косово нема никаква контрола и се спроведуваат законите и одлуките на Белград.

Премиерот вели дека не е вистина оти карантин во општините Северна Митровица и Звечане е воведен по налог на српските власти, туку тоа е одлука на косовското Министерство за здравство, кое не прави од тоа „голема фама“, затоа што не сака да ја продлабочува уште повеќе здравствената криза.

– Има високи политичари во Белград кои сакаат конфликт во Косово, посебно северно од Ибар. Меѓутоа има и високи политичари и официјални лица и во Приштина кои сакаат конфликт во Косово, посебно северно од Ибар. Нивниот проект за размена на територии кога би се реализирал би предизвикал нови конфликти и крвопролевања. Сега сакаат конфликти и крвопролевања на терен за да се вратат на размената на територии, односно на поделбата на Косово, порача Курти.

Според него, во тој правец беше и барањето на претседателот Хашим Тачи и другите политички кругови за прогласување вонредна состојба во земјата.

– Бидејќи не успеаја да ја прогласат за да ја предизвикаат (вонредната состојба), сега сакаат да ја предизвикаат за да ја прогласат, вели Курти.

Тој ги повика граѓаните да ја зачуваат ладнокрвноста и да не им веруваат на тие кои придонесоа за поделбата на градот Митровица.

– Зачувајте ја ладнокрвноста и немојте да дозволите да станете жртви на тие кои, за да прослават со шампањ, имаат потреба да ја пролеат нашата крв. Немојте да подлегнувате на провокации. Тоа е замка во која самите ќе паднат. На тие што придонесоа за поделбата на Митровица немојте да им верувате, порача Курти.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Регион

Во Словенија четири дена по ред нема новозаразени со коронавирус

Read more

Добра вест од Хрватска: За првпат од 9 март нема нови случаи на COVID-19

Read more

Бугарија ја укина забраната за влез и карантин за одредени категории

Read more

РХЗО: Невремето над Србија со енергија на термонуклеарна бомба

Read more

Вести

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Читај повеќе

Јовески: Пандемијата со COVID-19 одлага одредени дејствиjа по предметите на СЈО

Читај повеќе

Почина затвореник од КПУ Идризово

Читај повеќе

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Читај повеќе

Најмалку 10 физички пресметки и нарушувања на јавниот ред и мир во 24 часа

Читај повеќе

Шведски епидемиолог: Требаше порано да се затвориме

Читај повеќе

Во Словенија четири дена по ред нема новозаразени со коронавирус

Читај повеќе

Објавена снимка од падот на патничкиот авион во Карачи

Читај повеќе

Нови 37 заразени, нема починати од COVID-19

Читај повеќе