Курти: Решението е или толпата да се врати во Србија или да заврши во косовските затвори

Припадниците на специјалната полиција нема да се повлечат од општинските згради на северот на Косово, изјави косовскиот премиер Албин Курти.

Тој додаде дека решението за кризата во Северно Косово е или толпата да се врати во Србија или да заврши во косовските затвори.

Курти, кој пристигна во Братислава, иако ден претходно изјави дека го откажал учеството на форумот во Словачка, истакна дека додека разгневената толпа е на улиците и се заканува со напад, специјалните сили мора да бидат во општински згради.

„Нашата полиција работи многу професионална работа, тие се обучени од САД и ЕУ, тие се западно ориентирани и добро ги познаваат човековите права и нема никакви прекршувања од нашата полиција“, рече Курти.

Тој изјави дека се сретнал со Борељ и Лајчак.

„Им кажав дека ќе имав разбирање ако ова беше мирен протест, но не и за толпа што пука и вика 'Убиј, убиј'. Нема да ја предадеме нашата република на оваа фашистичка толпа“, рече Курти, пренесува Kosovo Online.

реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Регион

Во Загреб пристигнаа налози за апсење, Грците бараат екстрадиција на уште десет навивачи

Read more

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија

Read more

Фрлени бомби врз три куќи на српски политичари во Косово

Read more

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Read more
 

Вести

Како Руската православна црква регрутира шпиони низ парохиите низ САД?

Читај повеќе

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Читај повеќе

Бебе тешко повредено во градинка во Скопје

Читај повеќе

Шефот на сицилијанската мафија во кома, лекарите престанаа да го хранат

Читај повеќе

Доларот зајакна десетта недела по ред – ова не се случило 10 години

Читај повеќе

Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Читај повеќе

Попладне нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

Читај повеќе

Дете со мотор во Струга прегази девојче на улица

Читај повеќе