Курти: Уставот на Косово не дозволува обединување со Албанија

Лидерот на движењето Самоопределување, Албин Курти, денеска изјави дека обединувањето на Косово со Албанија не го дозволува уставот на Косово.

За време на неговата посета на Леска во Албанија, тој рече дека тоа е желба на сите Албанци, но дека за такво нешто ќе биде потребно време, пренесува Lajmi.

– За жал, уставот на Косово е контрадикторен. Еден член наведува дека Косово е независна држава, во друг дека е забрането да се обединува со друга држава. Во исто време, тоа е пречка за европската интеграција, рече Курти.

Тој исто така рече дека е несомнено Албанија и Косово да мора да бидат координирани кон приближување, интеграција и унија, особено во клучните области како безбедноста, енергијата и природните ресурси и надворешната политика.

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Регион

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Со нож повредени пет лица во џамија во Тирана, напаѓачот совладан

Read more

Албанија од утре воведува двонеделен карантин за сите кои доаѓаат од С. Македонија и од Грција

Read more

„Корона-забави“ во неколку атински населби и покрај карантинот и полицискиот час

Read more
 

Вести

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Читај повеќе

Америка ја чека пресудата за убиството на Џорџ Флојд

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Читај повеќе

Облачно со повремен дожд и грмежи

Читај повеќе

Стигна првата пратка од 10.530 дози од вакцината Pfizer

Читај повеќе

Од утре аплицирање за поддршка на платите и детали за шестиот антикризен пакет

Читај повеќе

Филипче: Младиот Иле полека заздравува

Читај повеќе

Костадиновска Стојчевска тврди дека не сторила кривично дело, Битиќи со поддршка: „И јас сум Бисера“

Читај повеќе

СЗО ја продолжува меѓународната здравствена вонредна состојба

Читај повеќе