Квалификации за ЕП 2020: Англија ѝ даде 5 гола на Црна Гора, Франција продолжи шампионски

Подгорица, 25 март 2019 (МИА) – Англија постигна убедлив успех со 5:1 при посетата на Црна Гора во дуел од групата „А“ во квалификаците за ЕП 2020.

По освоените три поени Англичаните се лидери на табелата со 6 поени по две победи во двата натпревари досега.

Домаќините изненадувачки стигнаа до погодок преку Весовиќ кој се запиша во 18-тата минута, но островјаните брзо го свртеа резултатот.

Во 30-тата минута Кин успеа да израмни, а за пресвртот прецизен беше Баркли, кој се запиша точно девет минути подоцна.

Во 59-тата минута Баркли го постигна вториот погодок на натпреварот, а во 71-тата минута и Хари Кејн се запиша во листата на стрелцте.

За крајниот резултат прецизен беше Стирлинг во 81-та минута.

Франција ги израдува своите обожаватели со убедлива победа во својот прв домашен дуел за 2019 година.

Светските шампиони повторно постигнаа четири гола, освојувајќи 4:0 против Исланд и запишаа втор успех во групата „Х“ за евровалификациите.

Умтити го отвори резултатот во 12 минута, а во вториот дел голови реализираа Жиру, Мбапе и Гризман.

Квалификации за ЕП 2020, 2.коло:

Група „А“:

Косово – Бугарија 1:1

0:1 Божиков (39)

1:1 Зенели (61)

 

Црна Гора – Англија 1: 5

1:0 Весовиќ (17)

1:1 Кин (30)

1:2 Баркли (39)

1:3 Баркли (59)

1:4 Кејн (71)

1:5 Стирлинг (81)

 

Група „Б“:

 

Луксембург – Украина 1:2

1:0 Турпел (34)

1:1 Циганков (40)

1:2 Родригез (90 авто гол).

 

Португалија – Србија 1:1

0:1 Тадиќ (7)

1:1 Переира (42)

 

Група „Х“:

 

Андора – Албанија 0:3

0:1 Садику (21)

0:2 Балај (87)

0:3 Абраши (90)

 

Франција – Исланд 4:0

1:0 Умтити (12)

2:0 Жиру (68)

3:0 Мбапе (78)

4:0 Гризман (84)

 

Турција – Молдавија 4:0

1:0 Калдерум (24)

2:0 Тосун (26)

3:0 Тосун (54)

4:0 Ајхан (70).

реклама

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со COVID-19

Read more

Руски експерти направија лек за COVID-19

Read more

Фудбал

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Read more

Зидан: Трпение и тимски дух нѐ доведоа каде што сме

Read more

Несторовски со гол донесе победа над Рома

Read more

Сити го прегази немотивираниот Ливерпул

Read more

Спорт

  • play_arrow
  • filter

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Читај повеќе

Таткото на Хабиб почина од компликации од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан: Трпение и тимски дух нѐ доведоа каде што сме

Читај повеќе
  • play_arrow

Несторовски со гол донесе победа над Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Сити го прегази немотивираниот Ливерпул

Читај повеќе

Лазаров: Ќе останам во спортот како тренер

Читај повеќе

Ибра го напушта Милан – се враќа во Шведска

Читај повеќе

Ролан Гарос ќе прима по 20.000 гледачи на ден

Читај повеќе

Гуардиола најави ремонт: Ништо страшно, никој не е вечен

Читај повеќе