Останати спортови

Квалификации за ЕП 2021 во одбојка: Македонија со Данска, Турција и БиХ

7. февруари 2020 - 19:04 | МИА

Луксембург, 7 февруари 2020 (МИА) – Македонската одбојкарска репрезентација ги доби ривалите во квалификациите за Европското првенство во 2021 година.

Жрепката што се одржа попладнево во Луксембург, ги смести „црвено-жолтите“ во групата Ц заедно со селекциите на Данска, на Турција и на БиХ.

Група А: Холандија, Шведска, Хрватска

Група Б: Бугарија, Австрија, Израел

Група Ц: Данска, Македонија, Турција, БиХ

Група Д: Шпанија, Летонија, Молдавија, Кипар

Група Е: Словачка, Романија, Швајцарија, Романија

Група Ф: Грција, Црна Гора, Азербејџан, Грузија

Група Г: Белорусија, Португалија, Норвешка, Унгарија

Квалификациите ќе се играат во летниот период. Победниците на седумте групи и петте најдобри второпласирани селекции ќе осигураат пласман на завршниот турнир наредната година.

Коментирај