Квинси Промес уапсен во Дубаи

Квинси Промес, кој во Холандија е осуден на затворска казна поради шверц на 1,3 тони кокаин, е во притвор во Обединетите Арапски Емирати.

Промес е играч на Спартак Москва, пресудата ја дозна во Русија, но беше сигурен поради влошените односи меѓу ЕУ и Русија дека нема да биде екстрадиран. Токму тоа и се случи, Промес играше непречено за Спартак, а пред 10 дена со клубот замина на подготовки во Дубаи.

Синоќа, експедицијата на Спартак се врати во Москва, но без Промес. Тој на аеродромот бил уапсен од граничната полиција на Обединетите Арапски Емирати. Руските медиуми се сигурни дека Промес ќе биде екстрадиран во Холандија.

„За Промес беше опасно да патува во ОАЕ, огромен ризик. Кога замина таму, Холандија го забрзала судскиот процес за да го фатат навреме. Тоа е разбирливо. Не можеме да му помогнеме, бидејќи тој не е државјанин на Русија. Тој ќе биде депортиран од ОАЕ во Холандија. Ситуацијата со Квинси никако нема да влијае на продолжувањето на руското првенство. Тој е добар фудбалер, но утре ќе биде заборавен. На негово место ќе дојде уште еден добар фудбалер“, изјави Светлана Журова, поранешна олимписка шампионка во уметничко лизгање, сега висок функционер на руската Дума.

Холанѓанецот е осуден на 6 години затвор за учество во шверц на кокаин кој пристигнал во пристаништето Антверпен во 2020 година. Станува збор за две посебни пратки, кои заедно имале повеќе од еден тон.

Промес негираше, но доказите го покажаа спротивното. Сведоците пред судот рекел дека бил во контакт со луѓе кои купувале контејнери со кокаин од белгиското пристаниште.

Тој е уапсен на 25 април истата година, а во телефонот кој бил прислушуван бил пронајден дополнителен компромитирачки материјал.

Претходно, Промес беше осуден на 18 месеци затвор откако истата година го прободе во коленото својот братучед. Тој напад првично беше окарактеризиран како обид за убиство, но подоцна беше преправен во тежок напад.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Фудбал

Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Read more

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Read more

Проклетството на Кејн ја уништи трофејната низа на рекордерот Коман

Read more

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Читај повеќе

Проклетството на Кејн ја уништи трофејната низа на рекордерот Коман

Читај повеќе
  • play_arrow

Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Читај повеќе

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Читај повеќе

Сега почнува спектаклот: Познати се сите плеј-ин парови и учесници во плеј-офот

Читај повеќе

Спектакл во Тексас, Вињалес влезе во историјата на кралската класа

Читај повеќе
  • filter

Неверојатни сцени на прославата во Леверкузен: Навивачите не издржаа и влетаа пред 90-та

Читај повеќе
  • play_arrow

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Читај повеќе