Ла Лига поднесе жалба до УЕФА барајќи санкции за Јувентус

Ла Лига поднесе жалба до Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) со која бара да се применат санкции кон Јувентус.

Во соопштението на шпанската лига се вели дека италијанскиот клуб ги прекршил правилата за финансиски ферплеј, кои ги истражуваше италијанската финансиска полиција. Поточно, Јувентус беше обвинет дека сумите за трансфери се над нивната реална вредност, потценувањето на трошоците за вработените и криењето на вистинскиот платен список на играчи.

Лигата истакна дека одборот на директори на Јувентус препознал сериозни прекршувања на финансиското известување, кои имале за цел да ги доведат во заблуда властите на УЕФА за финансиски ферплеј.

На 28 ноември, Јувентус објави дека одборот на директори на клубот, вклучувајќи го претседателот Андреа Ањели и потпретседателот Павел Недвед, поднеле оставки. Оваа одлука, според пишувањата на медиумите, е поврзана со истрагата на обвинителството за фактите за пријавување на прекршоци и проблемите со одобрувањето на буџетот.

Јувентус моментално е трет во Серија А со 31 бод по 15 натпревари. Торинскиот клуб заостанува 10 бода зад водечкиот Наполи. 

Тагови
реклама

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Read more

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Read more

Фудбал

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Read more

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Read more

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Read more

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Читај повеќе
  • play_arrow

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Читај повеќе

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Читај повеќе

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Читај повеќе

Спалети им забрани многу работи на фудбалерите на Италија

Читај повеќе

Пепе и Роналдо се најстарите фудбалери на ЕУРО 2024

Читај повеќе

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе