La Voiture Noir е најскапиот автомобил во светот

На Саемот во Женева Bugatti  го претстави најскапиот автомобил на сите времиња. Станува збор за хиперавтомобил кој по цената веројатно го надминува и најскапиот личен автомобил во светот.

Станува збор за La Voiture Noir кој може да се преведе како Црн автомобил и доаѓа со основна цена од 12.5 милиони долари. Во основата е сличен на Chiron што значи дека станува збор за 8-литарски 16-цилиндрен мотор со четири турбополначи кои создаваат солидни 1.500 коњски сили. Не е познато дали може да се движи побрзо од Chiron, кој е лимитиран на 420 километри на час, но најверојатно не е побавен од него.

Станува збор за уникатен автомобил што значи дека може да го купи само еден човелк. Изграден е во чест на легендарниот Type 57 Atlantic од 1936 година и по дизајнот  малку потсетува на него. Bugatti потврди дека автомобилот е веќе продаден за 16.5 милиони долари. Идентитетот на купувачот не е соопштен, но станува збор за голем обожавател на Bugatti.

реклама

Instagram убавици во бикини

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Read more

Авто новости

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Read more

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Read more

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Read more

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе
  • filter

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Читај повеќе

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Читај повеќе

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Читај повеќе
  • filter

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новото Ferrari Portofino M со поголема моќност

Читај повеќе
  • filter

Nissan го откри изгледот на долгоочекуваниот наследник на моделот 370Z

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Audi A3 G-Tron

Читај повеќе
  • play_arrow

Кршење Lamborghini во првиот трејлер за новите авантури во Top Gear

Читај повеќе