La Voiture Noir е најскапиот автомобил во светот

На Саемот во Женева Bugatti  го претстави најскапиот автомобил на сите времиња. Станува збор за хиперавтомобил кој по цената веројатно го надминува и најскапиот личен автомобил во светот.

Станува збор за La Voiture Noir кој може да се преведе како Црн автомобил и доаѓа со основна цена од 12.5 милиони долари. Во основата е сличен на Chiron што значи дека станува збор за 8-литарски 16-цилиндрен мотор со четири турбополначи кои создаваат солидни 1.500 коњски сили. Не е познато дали може да се движи побрзо од Chiron, кој е лимитиран на 420 километри на час, но најверојатно не е побавен од него.

Станува збор за уникатен автомобил што значи дека може да го купи само еден човелк. Изграден е во чест на легендарниот Type 57 Atlantic од 1936 година и по дизајнот  малку потсетува на него. Bugatti потврди дека автомобилот е веќе продаден за 16.5 милиони долари. Идентитетот на купувачот не е соопштен, но станува збор за голем обожавател на Bugatti.

реклама

Авто новости

Зошто Американците не го сакаа легендарното „југо“?

Read more

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Read more

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Read more

BMW ги откри деталите за новата генерација на моделите M3 и M4

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Зошто Американците не го сакаа легендарното „југо“?

Читај повеќе
  • filter

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Читај повеќе
  • filter

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Читај повеќе
  • filter

BMW ги откри деталите за новата генерација на моделите M3 и M4

Читај повеќе
  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе
  • filter

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Читај повеќе

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Читај повеќе

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Читај повеќе
  • filter

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Читај повеќе