СЕРИЈА А 2019/20

Лацио и Јуве остварија нови победи

Римјаните славе на гостувањето кај Торино, додека Јувентус победи кај Горан Пандев со што разликата помеѓу првите две екипи во Калчото остана иста.

Натпреварот на „Олимпико ди Гранде Торино“ почна лошо за Лацио бидејќи по само 4 минути игра најдобриот стрелец Чиро Имобиле играше со рака во шестнаесетникот и му подари пенал на Торино. Андреа Белоти успешно погоди од белата точка.

„Бјанкочелестите“ сепак после паузата направија целосен пресврт. Прво Имобиле се изваде за пеналот израмнувајќи на 1:1, а на 18 минути до крајот Марко Пароло го постигна победоносниот гол со што Лацио го задржа чекорот со водечкиот Јуве.

Remote video URL

На „Мараси“ во Џенова домашната екипа без Горан пандев во стартниот состав го пречека лидерот и 45 минути успешно му парираше. Но, пет минути во вториот дел Пауло Дибала ја нанижа домашната одбрана, а набрзо и Кристијано Роналдо се запиша во листата на стрелци.

Во 73. минута Доуглас Коста ја запечати победата на „Старата дама“, а три минути подоцна Андреа Пинамонти постигна почесен гол за Џеноа. Само минута подоцна нашиот Пандев влезе во игра.

Remote video URL

По ова 29. коло, кое ќе биде комплетирано денес и утре, останува разликата од 4 бода помеѓу водечките Јувентус и Лацио. Јуве има 72, додека Лацио 68 бодови. Торино е 14-ти со 31 бод, додека Џеноа е 17-та со 26.

реклама

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

Read more

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Фудбал

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Официјални состави: ПСЖ без Мбапе почнува против Аталанта

Read more

Де Роон ќе дели пица во Бергамо ако ја освои ЛШ

Read more

Шестмина позитивни во Атлетик

Read more

Спорт

Болидот на Фетел ќе добие нова шасија за шпанското Гран при

Читај повеќе
  • filter

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Читај повеќе

Официјални состави: ПСЖ без Мбапе почнува против Аталанта

Читај повеќе

Де Роон ќе дели пица во Бергамо ако ја освои ЛШ

Читај повеќе

Шестмина позитивни во Атлетик

Читај повеќе

Алушовски: Во Струга не одиме само да се проверуваме, туку да победиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Читај повеќе

Гасперини: Нејмар? Ќе го натераме тој да се брани од нас

Читај повеќе

Извлечени двојките за новата сезона во Вторите лиги

Читај повеќе