Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Лацио се огради од антисемитските скандирања на дел од своите навивачи за време на неделното градско дерби против Рома (1:0), кое вчера беше осудено од еврејската заедница во главниот град на Италија.

Римскиот клуб потврди во соопштението за печатот дека „отсекогаш преземал водство во јавното осудување, спречување и сузбивање без резерва на какви било дискриминаторски, расистички или антисемитски демонстрации или акции“.

Претседателката на еврејската заедница во Рим, Рут Дурегело, во понеделникот твитна видеа од навивачите на Лацио кои извикуваат антисемитски скандирања, објавувајќи фотографија од лице на трибините облечено во дрес на Лацио со името „Хитлерсон“ со бројот 88, кој во неонацистичкото движење се користи со значење „Хајл Хитлер“.

Обвиненијата доаѓаат откако Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ) веќе ги истражува наводните антисемитски скандирања на навивачите на Лацио за време на натпреварот во Неапол на 3 март. Во јануари, северната трибина на стадионот Олимпико во Рим, каде се собираат ултраците на „Бјанкочелестите“, беше затворена за натпревари по расистичките скандирања на овие ултраси за време на патувањето во Лече, насочени кон црните играчи Умтити и Банда.

Клубот соработува со надлежните

Во последниве години, поддржувачите на Лацио редовно беа издвојувани за расистичко или антисемитско однесување. Во 2017 година, тие се истакнаа со слика на Ана Франк, германска еврејска тинејџерка која почина во концентрациониот логор Берген Белсен во Германија, која ја покажаа како носи дрес на Рома.

„Се обидовме да ги избегнеме, изолираме и да се спротивставиме на овие феномени. Ќе продолжиме да го правиме тоа без двоумење, за да го одбраниме имиџот на клубот во Италија и во странство, кој никогаш немаше никаква врска со ова“, рече Лацио во соопштението.

Клубот тврди дека работи на „идентификување на одговорните“ и „забрана за влез на стадионот“ и дека има намера да соработува со властите.

реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Фудбал

7 најлоши фудбалски позајмици на сите времиња

Read more

Голманот на ПСЖ приклучен на апарати откако падна од коњ

Read more

Додека ПСЖ славеше титула, Нејмар играше покер  - пријавил дека е повреден

Read more

Жиру за победа на Милан во Торино и пласман во ЛШ

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

7 најлоши фудбалски позајмици на сите времиња

Читај повеќе

Голманот на ПСЖ приклучен на апарати откако падна од коњ

Читај повеќе

Додека ПСЖ славеше титула, Нејмар играше покер  - пријавил дека е повреден

Читај повеќе
  • play_arrow

Жиру за победа на Милан во Торино и пласман во ЛШ

Читај повеќе

Пред Роналдо беше лидер: Ал Наср остана без титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Читај повеќе

Џака преку социјалните мрежи се збогуваше со фановите на Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Мбапе ѝ го раскрвари носот на девојка на трибините

Читај повеќе

Фјури му испрати договор на Џошуа за борба на Вембли во септември

Читај повеќе