Ладење и греење со инвертер клими: Заштедете пари и електрична енергија

Веќе една деценија климатизерите стануваат стандарден уред кој што се користи за да се задоволат потребите за греење и ладење. Така од година во година, понудата на климатизери е сè поголема, па можеме да најдеме клима уреди со различна цена, со различна моќност или капацитет, различна енергетска ефикасност, бренд, изборот е огромен.

 

Токму поради тоа треба внимателно да го истражите пазарот пред да се одлучите за одреден производ.

Технологијата на инвертер климa-уредите ви овозможува со ист уред да може да го ладите и да го загревате вашиот простор, а притоа да немате големи вложувања, како ни дополнителни градежни работи во вашиот стан или куќа.

Според истражување направено на територијата на Р.Македонија, најекономичен начин на греење во текот на зимскиот период е греење со помош на инвертер клима уред. Греењето со помош на електрична енергија, поради сеуште делумно ниската цена за електрична енергија, дури и во споредба со греењето на дрва, е поекономично. Ова секако не важи за сите електрични грејни тела кои би можеле да се најдат на пазарoт, туку само за инвертер климатизерите.

Решенијата за ладење и греење на Daikin се класифицирани со највисоката ознака за енергетска ефикасност на пазарот. Со акцент на обновлива енергија и заштеда благодарение на нашата технологија со инвертер, имате придобивка од целосно решение што овозможува извонредна удобност, без зголемување на сметката за струја.

Константна температура за постојана удобност и благосостојба

Инвертер клима уредите на Daikin се опремени со специјална инвертер технологија со цел да се спречи губитокот на енергија, со ефикасно контролирање на модулацијата на компресорот. Наместо да троши дополнителна енергија со тоа што константно ќе ја намалува и зголемува температурата, инвертерот ја прилагодува брзината на моторот со цел континуирано да работи и да биде поефикасен. Ова ја намалува потрошувачката на енергија до 30%.

Згора на тоа, инвертер климите на Daikin имаат интегрирани сензори за детекција на движење, кои го вклучуваат режимот на штедење на енергија кога собата е празна. Ова ги прави поекономични од другите системи и подобар избор за ладење и греење на долг временски период.

Изолацијата е важна

Изолацијата на вашиот дом и неговите прозорци играат важна улога во заштедувањето на електрична енергија. U – вредноста или коефициентот на транзиција на топлина, покажува колку енергија се губи преку одреден елемент на еден објект, како на пример прозор. Колку е помала U – вредноста, толку е подобра заштедата на енергија на тој елемент. Затворањето на вратите може да направи чуда!

Редовното одржување е клучно

Редовното сервисирање и одржување е особено важно, затоа вреди да се погледне гарантниот период и да се осигурате дека со клима уредот следува сервисирање по купувањето, кога тоа е потребно.

Со Daikin инвертер климите бидете подготвени за сите годишни времиња.

Повеќе информации погледнета на: www.daikin.mk

*Промотивен текст

реклама

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

11 август 1972, американската војска се повлекла од Виетнам

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more
Од утре стабилно, претежно сончево и сè потопло време

Од утре стабилно, претежно сончево и сè потопло време

Read more

Промо

Дојче Телеком и Били Ајлиш го слават дигиталниот оптимизам на Генерацијата Z

Read more

Сашко Јованов од Стар Дојран освои рекорден Милионер Џек пот вреден 1.798.727 денари

Read more

Време е за големи попусти, време е за чистка. Дали сте подготвени за Garage Sale?

Read more

Зошто да се одлучите за премиум систем за греење и ладење?

Read more

Ново

Болидот на Фетел ќе добие нова шасија за шпанското Гран при

Читај повеќе
  • filter

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Читај повеќе

Џафери за утре најави седница за избор на претседател на Собранието

Читај повеќе

Официјални состави: ПСЖ без Мбапе почнува против Аталанта

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

МТСП: Протоколот е изготвен и прифатен од градинките, групите се прилагодуваат согласно насоките

Читај повеќе

Мицотакис: Ниту една провокација нема да остане неодговорена

Читај повеќе

Филипче: Огромен е ризикот ако училиштата се отворат од септември

Читај повеќе

Де Роон ќе дели пица во Бергамо ако ја освои ЛШ

Читај повеќе