Лајбах закажаа концерт во Украина

Членовите на Лајбах тврдат дека тие се првиот странски бенд кој ќе настапува во Украина од почетокот на руската инвазија, односно од 20 февруари 2021 година.

Ќе настапат во салата Bel Etage на 31 март, а името на концертот е „Евровизија“, што е референца на тоа дека Евровизија, на која Украина победи минатата година, нема да се одржи во Украина во 2023 година, туку во Велика Британија.

„Додека остатокот од Европа се подготвува да ја прослави својата идеја за слобода на 9 мај во Ливерпул, Лајбах ја враќа Евровизија во Украина, каде што и припаѓа“, се вели во соопштението на Лајбах.

Приходите од концертот ќе бидат донирани во хуманитарни цели. Членовите на бендот во изјава за Guardian рекоа дека не веруваат во изреката дека уметноста молчи додека оружјето зборува.

„Некои од најзначајните уметнички и музички дела беа создадени за време на војната. Дури и во најнеподносливите времиња на холокаустот, уметноста му даде смисла и сила на животот да се спротивстави на насилството на војната. Тие потсетија дека одржале два концерта во Сараево во текот на 1995 година, кога Армијата на Република Србија се обиде да го окупира градот.

„Затоа, ние сме свесни за важноста да се спротивставиме на психологијата на насилството и конфликтот преку поддршка на нормалниот живот, што и да значи тоа во даден контекст. Не смееме да дозволиме цинизмот на војната или цинизмот на стратешките интереси на капиталот целосно да ги претворат нашите животи во вонредна состојба“, велат тие.

Remote video URL
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Read more

Музика

Маж провалувал во вилата на Ријана, сакал да ја запроси

Read more

Џеј Ло позираше гола во реклама за моден бренд

Read more

Првпат по 35 години се продадоа повеќе грамофонски плочи од ЦД-а

Read more

Брано од Dubioza kolektiv демонстрира како звучат питите

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Кортни Кокс ги зачисти ѕвездите на Патеката на славните

Читај повеќе

Маж провалувал во вилата на Ријана, сакал да ја запроси

Читај повеќе
  • filter

Селена Гомес во венчаница на улиците на Њујорк

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за новиот филм на Џеки Чен

Читај повеќе

Џеј Ло позираше гола во реклама за моден бренд

Читај повеќе

The Simpsons враќаат озлогласен лик од првата сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Први снимки од снимањето на 6. сезона на The Crown

Читај повеќе
  • play_arrow

КАЈГАНА ПРЕПОРАКА: Зошто треба да ја гледате серијата You на Netflix?

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за The Night Agent

Читај повеќе