Ламбата за гел нокти може да предизвика оштетување и мутација на ДНК

Зрачењето од ламбите за сушење гел нокти може да ја оштети ДНК и да предизвика мутации во човечките клетки кои предизвикуваат рак.

Некои дерматолози велат дека наодите во студијата објавена на 17 јануари во списанието Nature Communications не се нови кога станува збор за загриженоста за ултравиолетова или УВ светлина од кој било извор. Резултатите ја потврдуваат причината зошто некои козметички салони го промениле начинот на кој прават маникир со гел или целосно престанале да ги прават.

„Овие наоди се додаваат на веќе објавените податоци за штетните ефекти на (ултравиолетовото) зрачење и покажуваат директна клеточна смрт и оштетување на ткивото што може да доведе до рак на кожата“, рече д-р Џулија Кертис, доцент на Универзитетот во Јута.

Ултравиолетовата светлина „А“ продира подлабоко во кожата и најчесто се користи во УВ ламбите за нокти, кои станаа популарни во изминатата деценија. Солариумите користат 280 до 400 нанометри, додека спектарот што се користи во сушарите за нокти е од 340 до 395 нанометри.

Меѓутоа, ако не сакате да се откажете од маникирот со гел, постојат некои мерки на претпазливост што можете да ги преземете за да ги намалите ризиците. За почеток, нанесете крема за сончање со широк спектар што содржи цинк на вашите раце и носете ракавици со отсечени врвови на прстите кога е време да ги средите ноктите.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Стил

26 Моден викенд Скопје – зборуваме за одржливост среде брендови за брза мода

Read more

Најдобро облечени: Актерки кои ја вратија елеганцијата на Оскарите

Read more

На модните ревии се појавија и роботи

Read more

Џеј Ло со провокативни фотки најави нова колекција на долна облека

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Читај повеќе