Lamborghini исфрлен од Нирбургринг бидејќи бил прегласен

Каде да го тестирате најекстремниот Lamborghini Huracan ако не на познатиот Nürburgring Nordschleife.

Британскиот онлајн инфлуенсер, кој може да се следи на YouTube под прекарот Shmee150, ја претвори својата страст за возилата на четири тркала во профитабилен бизнис што му овозможи да стане сопственик на многу престижни суперспортски автомобили. Меѓу неговите најнови аквизиции е најекстремниот Lamborghini Huracan WTO. А каде е најдоброто место за тестирање на ваков автомобил, ако не на познатиот Нирбургринг.

За жал, раководството на тркачката патека не беше воодушевено од идејата. По завршувањето на првиот круг тој беше елиминиран додека чекаше ред за вториот обид и му беше забрането да продолжи да вози. Причината за тоа е сосема невообичаена: неговиот автомобил едноставно бил премногу гласен. Во текот на првиот круг беа измерени 134 децибели, што е за четири децибели повеќе од максимално дозволената јачина на звук.

Треба да се напомене дека Shmee150 го извозе првиот круг прилично резервирано, бидејќи болидот беше поставен на режим наменет за користење возила во секојдневниот сообраќај. Во исто време, максималната брзина што ја постигнал додека возел била „само“ 250 километри на час.

Во вториот круг имаше намера да вози малку поодлучно, во програмата Troffeo, што го прави издувот на возилото уште погласен, додека можностите на возилото се помалку ограничени.

Како што дозна Shmee150 од службениците на патеката, прегласниот звук од возилата на Lamborghini е чест проблем со кој се соочуваат.

Remote video URL
Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Авто новости

Најдобрите модели во време на криза: Кои бензинци трошат најмалку?

Read more

Германија на чекор до воведување ограничувања на брзината на автопат

Read more

Ова е најскапиот автомобил на светот

Read more

Renault ја напушти Русија, но: Производството продолжува под култното име Москвич

Read more
 

Автомобили

  • filter

Кинескиот BAIC BJ60 е мешавина од Jeep и Land Cruiser

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемото возило со погон на водород е големо колку станбена зграда

Читај повеќе

Најдобрите модели во време на криза: Кои бензинци трошат најмалку?

Читај повеќе

Германија на чекор до воведување ограничувања на брзината на автопат

Читај повеќе

Ова е најскапиот автомобил на светот

Читај повеќе

Renault ја напушти Русија, но: Производството продолжува под култното име Москвич

Читај повеќе
  • filter

Rolls-Royce го претстави Phantom Series II

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ѕирнете во „тајниот“ магацин за автомобили на Volkswagen кој е затворен за јавноста

Читај повеќе

Рекордно високи цени на половните автомобили: Дизел Golf поскапе за 30%

Читај повеќе