Авто новости

Lamborghini: Urus ќе има мотор од 650 коњски сили

16. мај 2017 - 10:46 | А.С.

Првиот човек на Lamborghini Стефано Доменикали потврди дека новиот SUV Urus ќе го движи 4-литарски битурбо V8 мотор од 650 коњски сили, а се подготвува и хибридна верзија.

Долго најавуваниот ултраспортски SUV Urus на Lamborghini, што според некои познавачи е духовен наследник на моделот LM002, би требало да стигне до првите европски клиенти до втората половина на следната година.

Од компанијата Lamborghinij очекуваат да произведат 1.000 примероци, а продукцијата во 2019 година да изнесува 3.500 примероци.

Коментирај