Лани склучени 13.814 бракови, бројот на разводи зголемен за 22,8 отсто

Во земјава лани биле склучени 13.814 бракови, што е зголемување за 2,4 отсто во споредба со минатата година, додека бројот на разводи е зголемен за 22,8 и изнесува 1.990 во минатата година, според податоците на Државниот завод за статистика.

Најмногу бракови 1.747 или 12.6 отсто, се склучени во месец август, а најмалку во месец  февруари, т.е. 809 или 5,9 отсто.

Најчесто е стапувањето во прв брак со учество од 93,3 отсо за жените и 92,1 проценти за мажите.

Во втор брак со учество од 7,4 отсто и трет брак со учество 0,6 отсто, во вкупниот број склучени бракови, почесто стапуваат мажите.

Во 2019 година, најголем број бракови 4.563 или 33 отсто се склучени кај жените на возраст од 25 до 29 години. Според возраста, и кај мажите најголемиот број бракови, односно 5.159 или 37,3 отсто, се склучени во истата старосна група од 25 до 29 години, покажуваат бројките на Заводот за статистика.

Просечната возраст при склучувањето прв брак е 26,9 години за невестата и 29,7 години за младоженецот.

Бројот на разводите во 2019 година бележи зголемување од 22,8 отсто во споредба со 2018 година и изнесува 1.990 разведени бракови.

Во текот на 2019 година, најмалку  бракови, односно 43 или 2,2 отсто се разведени во месец август, а најмногу, т.е. 244 или 12,3 отсто во месец ноември.

Според траењето на бракот, најголемиот број разводи, односно 430 или 21,6 отсто се случиле од пет до девет години по склучувањето на бракот.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Девет милиони лајкови за новиот имиџ на Роналдо

Read more

На кои плажи во Бугарија ќе добиете бесплатни лежалки и чадори за сонце летово?

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Македонија

Полицискиот час го прекршиле вкупно 4.783 граѓани, 816 во моментов се во државен карантин

Read more

25 нови случаи, тројца починати од COVID-19

Read more

Филипче: Здравството одлично се справи со пандемијата

Read more

Од петок повторно бесплатен јавен превоз за пензионери

Read more

Вести

Полицискиот час го прекршиле вкупно 4.783 граѓани, 816 во моментов се во државен карантин

Читај повеќе

25 нови случаи, тројца починати од COVID-19

Читај повеќе

Филипче: Здравството одлично се справи со пандемијата

Читај повеќе

Од петок повторно бесплатен јавен превоз за пензионери

Читај повеќе

Во Студентски град во Софија запленети околу 300 килограми кокаин

Читај повеќе

Apple повторно отвора 100 продавници во САД

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Повторно протести во Хонгконг, полицијата употреби солзавец

Читај повеќе

Дваесет лица не го почитувале полицискиот час

Читај повеќе

Чулев: Го осудувам секој вид на насилство, особено семејното насилство врз жените

Читај повеќе