Лансиран кинески робот за чистење на вселенскиот отпад

Во ниската орбита на Земјата е лансиран прототип на кинески робот кој има функција на чистење вселенски отпад.

Роботот NEO-01 поседува голема мрежа со која ќе го собира вселенскиот отпад, а неговата втора функција е да ги набљудува помалите небесни тела. Развиен е од компанијата Origin Space од Шензен, а тежи околу 30 килограми.

Од 50-тите години на минатиот век во ниската орбита на Земјата се лансирани илјадници сателити, а со текот на времето стануваат нефункционални и се претвораат во опасен вселенски отпад кој може да оштети или да уништи други функционални сателити или летала со екипаж.

Origin Space сака да лансира десетина вселенски телескопи и летала за да ја започне првата комерцијална операција на вселенско рударење ресурси од  астероиди до 2045 година.

Во моментов има околу 9.000 тони вселенски отпад во ниската орбита на Земјата, вклучително и телекомуникациски и GPS системи, како и системи за временска прогноза.

Кина ги забрзува плановите за спуштање сонда на астероид за да се соберат примероци, а забрзани се и плановите за креирање заштитен систем на Земјата од астероиди.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Вести

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Read more

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Read more

Адвокати во САД го повикаа Facebook да се откаже од детскиот Instagram

Read more

Илон Маск ќе лансира сателит платен во доџкоини

Read more
 

Гик

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Читај повеќе

Рак на дојка може да се лечи без хемотерапија, тврдат шпански научници

Читај повеќе

Пловечка соларна платформа отпорна на урагани станува нов извор на обновлива енергија

Читај повеќе

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Читај повеќе
  • play_arrow

Како САД ја победија Русија во трката за вселената?

Читај повеќе

Facebook воведува ново правило за споделување вести

Читај повеќе

Apple работи на сопствена конзола за видеоигри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чао Бену: Леталото Osiris-Rex се враќа на Земјата со примероци од астероидот

Читај повеќе