Лансиран мистериозен вселенски авион на американската војска

Американските воздухопловни сили успешно го лансираа вселенскиот авион X-37B, со помош на ракетата Atlas V. Лансирањето беше извршено вчера, со ден задоцнување поради лошите временски услови во саботата.

Авионот е познат и како Orbital Test Vehicle (OTV), а негова задача е да достави сателит во орбитата и да тестира одредена технологија. Ова е негова шеста мисија во вселената.

Лансирањето е посветено на оние кои се на првите борбени линии против пандемијата на коронавирусот, пренесе BBC. Пораката „America Strong“ беше напишана на ракетата.

X-37B е тајна програма за која многу малку се знае. Пентагон досега откри малку детали за неговите мисии и можности.

„Во оваа мисија ќе бидат извршени повеќе експерименти отколку во која било претходно“, изјави претходно Барбара Барет од Американските воздухопловни сили.

Програмата X-37B почна во 1999 година, а авионот личи на помала верзија на вселенските шатлови повлечени од употреба во 2011 година. Произведен е од Boeing, а користи соларни панели за собирање енергија во орбитата. Долг е 9 метри, а тежок скоро 5 тони. Првиот авион имаше мисија во април, 2010 година и се врати по 8 месеци.

Последната мисија заврши во октомври 2019 година, по 780 дена минати во орбитата. Колку ќе трае актуелната мисија засега не е познато.

Remote video URL
реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Вести

Microsoft заменува новинари со роботи

Read more

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Read more

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Read more

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Read more

Гик

Microsoft заменува новинари со роботи

Читај повеќе

Трол-фарми од Македонија и Филипините ширеле дезинформации за COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе