Лара Крофт е геј, а во новата игрица ќе биде во врска со жена?

Откриен е дел од сценариото на новата игрица „Tomb Raider“ од кое многумина се изненадија.

Компанијата Square Enix и развојното студио Crystal Dynamics под официјална закана од Digital Millennium Copyright Act во САД (DMCA) го принудија популарниот подкаст Sacred Symbols и неговиот автор Колин Мориарти да отстранат сè што тој зборуваше за сценариото на новата игрица „Tomb Raider“ во емисијата која се одржа на 29 јули.

Деталите за сценариото беа откриени во емисијата што се прикажуваше на наведениот датум, а адвокатите на двете компании веднаш по емитувањето отидоа директно на платформата Patreon преку која подкастот собира пари истиот ден и побараа сета содржина поврзана со необјавената игрица „Tomb Raider“ веднаш да се отстрани од емисиите.

Ова крена многу врева и привлече внимание ширум интернетот, бидејќи - штом реагираат од Square Enix и Crystal Dynamics, има причина за тоа - а потоа масло на огнот долеа и самиот автор кој изјави дека ќе го исполни барањето, т.е. дека содржината е веќе отстранета, но и дека не објавил ништо што украл, нешто што е лажно или што го стекнал незаконски. Во подкастот кој следеше по оној контроверзниот рече дека само го направил она што би го направил секој во овој бизнис, т.е. го објави она што неговиот извор претходно му го доставил.

Во спорната емисија Мориарти прочита дел од сценариото во кое покрај Лара учествуваат уште непознат машки и женски лик, а очигледно хемијата постои токму меѓу овие два женски лика. Исто така, во објаснувањето на поканата до британските актерки за новата игрицаа, заедно со описот на ликот на Лара, се наведува дека „има романтични сцени во играта со друг женски лик, но во нив не е вклучена голотија или симулација на секс.

Според описот на продуцентите на новата игрица, тие се во потрага по актерки кои се на возраст од 30 години, со светла кожа, високи и до 180 сантиметри, со атлетска градба и сличност на Емили Блант или Розамунд Пајк.

Што се однесува до краткиот опис на игрицата, тој оди вака:

„Лара Крофт сега е на својот врв. Помина времето на млада неискусна жена која се занимаваше со наследство и семејни спорови, Лара го остави своето детство зад себе и целосно го прифати животот полн со авантури. Нејзината легендарна кариера беше прославена во печатот и таблоидите, со приказни за авантури кои ја инспирираа новата генерација на Тумб Рејдери да ја бараат својата среќа во светот. И со оваа нова фаза од нејзиниот живот, Лара целосно го прифати своето место меѓу урнатините.

Долги години, Крофт патуваше низ длабочините на заборавените места, си играше мачка и глушец со многу гнасни противници и работеше на откривање, зачувување и заштита на изгубените тајни на светот од паѓање во погрешни раце. Но, како што минуваа годините, Лара стана осамена, таму на врвот. Почетокот на следното поглавје ѝ претставува на Лара суштински и возрасен проблем и соочена со нешто преголемо за таа да може сама да се справи и понатаму во оваа авантура. Лара ќе се соочи со предизвик кој може да го надмине само со својот тим покрај неа. Соработката ѝ е туѓа. Секогаш се снаоѓала сама. Така, во оваа ситуација, таа е далеку од теренот на кој е навикната...“

Интересно е што во овој краток опис не се споменува она што го раскажа подкастот, но реакцијата на двете компании му даде кредибилитет на сето она што се читаше во емисијата, а многумина се прашуваат како сега Лара наеднаш сака жени, кога речиси три децении немаше никакви навестувања за тоа, особено не преку филмовите што се снимаа за неа и во кои немаше партнерки.

Она што досега го знаеме за новата игрица „Tomb Raider“ е дека ќе биде модерна сага во Unreal 5 Engine, а претходно ја очекуваме и аниме серијата „Tomb Raider“, која би можела да се занимава со прашања поврзани со овие работи...

Ќе видиме што ќе донесе новата игрица, а дотогаш сигурно ќе слушнеме повеќе.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Гејминг

Најголемата утка на Netflix: 99% од корисниците не ги ни пробале игриците

Read more

Играта FIFA Mobile доби Manager Mode

Read more

Лара Крофт е геј, а во новата игрица ќе биде во врска со жена?

Read more

PlayStation 5 добива две многу барани гејминг карактеристики

Read more
 

Гик

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Читај повеќе

Бејби бумерите имаат најслаби лозинки, а милениумците се најранливи

Читај повеќе

Најголемата утка на Netflix: 99% од корисниците не ги ни пробале игриците

Читај повеќе

Годинашната суша во Европа најлоша во изминатите 500 години

Читај повеќе

Кина разви дрон што може да ја пробие одбраната на носачите на авиони

Читај повеќе

Откриено каков бил животот на средната класа во Помпеја

Читај повеќе

АЕК: Малолетниците дневно приклучени на интернет и повеќе од пет часа

Читај повеќе

WhatsApp воведе нови опции за поголема приватност на корисниците

Читај повеќе

Во Њујорк пронајдена статуа на индиска божица украдена во 1971 година

Читај повеќе