Лаутаро Мартинес и Интер работат на продолжување на договорот

Аргентинскиот фудбалер Лаутаро Мартинес потврди дека разговорите за продолжување на соработката со Интер сè уште траат.

Мартинес е најдобар стрелец во италијанската Серија А и во четвртокот вечерта во Милано му беше доделена наградата Premio Gentleman.

„Навистина сум среќен и горд на она што го правам во кариерата. Секогаш сум благодарен на моите соиграчи, стручниот штаб и навивачите кои ме поддржуваат“, рече тој.

Лаутаро тврди дека неговите очекувања кои ги имал пред да дојде во Интер во 2018 година се значително надминати.

„Не очекував толкав успех, но продолжувам да работам напорно од првиот ден. Интер секогаш ми помагаше и благодарен сум, ќе се обидам да го покажам тоа на теренот. Сакаме да продолжиме со ова темпо“, рече Мартинес.

Незаменливото прашање на новинарите беше поврзано со неговиот договор.

„Работиме на тоа, се надевам дека ќе постигнеме договор“, јасен беше Аргентинецот.

Тој тврди дека успехот на тимот му е поважен од Златната топка.

„Секогаш сакам да им помогнам на моите соиграчи и на Интер, да ги доведам на повисоко ниво. Поединечните награди се важни, но тимот е најважен“, додаде Мартинес.

Оваа сезона постигна 27 гола на 43 настапи во сите натпреварувања, а актуелниот договор му истекува во јуни 2026 година.

Пјеро Аусилио, спортскиот директор на Интер, неодамна изјави дека продолжувањето на договорот на Мартинес би можело да биде потпишано откако ќе се заврши договорот со Николо Барела.

Дваесет и шестгодишниот Лаутаро има вкупно 281 настап и 129 постигнати голови за Интер, а со Аргентина го освои Светското првенство во 2022 година.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Фудбал

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Read more

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе