Лазањи на поинаков начин

Кога немате идеја што да подготвите за ручек, а ви здодеале рецептите што ги имате, секогаш можете да направите малку поинаква верзија на некое јадење и на тој начин да добиете сосема нов рецепт за кој од почеток ќе знаете дека ќе биде вкусен. Затоа ви носиме идеја за овие вкусни лазања ролнички.

Потребни состојки:

за тестото

 • 500 гр брашно
 • 1 лажица квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 100 мл топла вода
 • 2 лажици масло
 • 200 мл топло млеко
 • сол

за полнењето

 • 1 главица црвен кромид
 • 300 гр мелено месо
 • масло
 • зачини за лазањи
 • топла вода
 • бешамел сос
 • кашкавал

Подготовка:

Прво соедините ги квасецот, шеќерот и малку вода за да се активира квасецот. Потоа од горенаведените состојки замесете го тестото и оставете го да стаса.

На умерена температура динстајте го кромидот и потоа додадете го меленото месо. Ако не ви се допаѓа, можете и да го прескокнете кромидот. Додадете ја кесичката зачини за лазањи, а потоа топлата вода. Задолжително намалете ја количината на вода во споредба со рецептот по кој вообичаено правите лазањи, бидејќи класичното тесто нема да ја впие течноста како тестенините.

Кога месото е готово, оставете го настрана да се излади малку. Земете сукало и расукајте го тестото во правоаголник. Потоа премачкајте го со бешамел сос кој можете сами да го направите, или да го купите. Некои луѓе не сакаат бешамел, па оваа состојка можете да ја замените со друг сос.

На тестото рамномерно распоредете го месото и над него изрендајте кашкавал. Внимателно расукајте го тестото и потоа исечете го на парчиња. Наредете ги во тавче обложено со хартија за печење и печете во загреана рерна на 200°C околу 20 минути.

Тагови
реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Read more

Рецепт за превртен чизкејк

Read more

Идеја за ручек: Вкусен гулаш со зеленчук

Read more

Идеја за ручек: Пилешки уштипци со зеленчук

Read more
 

Магазин

Правилно чистење на телевизорот и далечинскиот управувач

Читај повеќе

Жените родени во 3 знаци претпочитаат машко друштво

Читај повеќе

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Читај повеќе

Едноставни начини како да се опуштите по напорниот работен ден

Читај повеќе

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Читај повеќе
 • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе