ЕХФ ЕУРО 2022 УНГАРИЈА / СЛОВАЧКА

Лазаров: Црна Гора не е за потценување, но колективно сме поквалитетни

Македонската ракометна репрезентација го остави зад себе вчерашниот незаслужен пораз од Словенија на стартот од Европското првенство во Дебрецен и го насочи фокусот кон утрешниот натпревар против Црнa Гора во рамки на 2. коло во групата А.

Селекторот Кирил Лазаров на денешната прес-конференција најави дека „Црвено-жолтите“ ги очекува уште еден тежок натпревар, но изрази уверување дека македонските ракометари можат да дојдат до победа доколку не ги повторат техничките грешки од дуелот со Словенија.

„Во ниту еден случај не сакам да ја потценам Црна Гора. Напротив, имаат добри индивидуалци, дури можеби и подобри од нашата репрезентација, но мислам дека сме поквалитетни како колектив. Дополнително ќе ја анализираме нивната игра и во овој момент не би сакал да ги отворам картите“, изјави Лазаров.

Тој рече дека од нив зависи дали ќе остваруваме добри резултати во иднина или не.

„Во секој случај, не треба да се оптоваруваме со противниците, туку да се концентрираме на себеси. Од нас зависи дали ќе остваруваме добри резултати во иднина или не. Противниците ќе бидат само посилни, бидејќи сите во Европа работат квалитетно. Фокус и концентрација е првото нешто што го барам од играчите. Ме водат и мене емоциите, но имавме премногу индивидуални грешки во краток период против Словенија. Ќе им го пренесам ова на моите играчи на еден позитивен начин и тие треба тоа да си го стават во глава за идните натпревари“, додаде Лазаров.

Голманот Мартин Томовски, кој вчера имаше фантастично издание со 14 одбрани во дуелот против Словенците, истакна дека клучно за успех против Црна Гора ќе биде да се коригираат недостатоците од воведниот натпревар.

„И покрај поразот вчера имаше многу позитивни моменти. Игравме побрзо и поубедливо, а одбраната беше на едно повисоко ниво. Денес е нов ден и ќе се обидеме да ги коригираме сите наши грешки и недостатоци. Верувам дека ќе се радуваме на победа против Црна Гора“, изјави Томовски.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Ракомет

Котевски нов тренер на Металург

Read more

ЕП ракомет: Црна Гора ја изненади Хрватска

Read more

Лазаров: Невозможна мисија беше да се стори нешто повеќе против Данска

Read more

Лазаров: Прифаќам критика, но убеден сум дека сме на добар пат

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Новиот Роналдо: Пола Европа го сака 15-годишниот Ендрик

Читај повеќе

Перез и Лапорта постигнаа „договор за ненапаѓање“

Читај повеќе
  • play_arrow

Поранешна стриптизерка ја постигна првата победа во УФЦ

Читај повеќе

The Mirror: Гвардиола ќе биде селектор на Холандија

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ пресметка на „тешкашите“: Нгану ја одбрани шампионската титула

Читај повеќе

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Читај повеќе

Решена мистеријата за чудната дамка на вратот на Холанд - правел хиџама

Читај повеќе

Надал по 15-ти пат влегува во втората недела на Австралија Опен

Читај повеќе

Жиру: Бев во право кога го одбив Јуве за Челси

Читај повеќе