ИХФ СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ЕГИПЕТ 2021

Лазаров: Го допревме дното

Капитенот Кирил Лазаров оцени денеска дека македонската ракометна репрезентација со бледите изданија на Светското првенство го „допре дното“ и оти сега е потребна макотрпна работа за враќање на старите патеки.

Во интервју за официјалниот сајт на Хрватскиот ракометен сојуз (ХРС), Лазаров истакна дека генерациската смена низ која минува репрезентацијата не е оправдување за резултатскиот дебакл на Мундијалот во Египет.

„Македонија тагува по сите овие порази со висока разлика, но верувајте ми дека ниту мене не ми е лесно. Иако имаме смена на генерацијата, мораме да бидеме искрени и да кажеме дека тоа не е оправдување што не се прикажавме во достоинствено светло. Можеби нам овој Мундијал ќе ни биде добредојден, бидејќи на извесен начин ние го допревме дното и сега треба да пробаме со добра стратегија да наградуваме“, истакна македонскиот капитен, кој во Египет го игра седмото Светско првенство во македонскиот дрес.

„Горд сум што го носам дресот на македонската репрезентација веќе 22 години. Иако пред ова Светско првенство знаев дека не сме во добра ситуација, бидејќи имаме смена на генерацијата, го прифатив повикот и во договор со Федерација дојдов да им помогнам на овие млади играчи и да им пренесам дел од моето искуство. Напорно ми е, но не ми е тешко, бидејќи ова го работам со срце“, додаде Лазаров во интервју за ХРС.

Remote video URL
реклама

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Read more

Ракомет

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Read more

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Read more

Вардар против Елверум ја прекина серијата без победа во Лигата на шампиони

Read more

Познати двојките за стартот на ракометниот куп

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Тренингот на младите руски хокеари ја шокира Русија

Читај повеќе

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Читај повеќе

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Денот кога Коби Брајант им докажа на сите дека не се плаши од никого и од ништо

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Читај повеќе

Англиските медиуми се прават наглуви за рекордот на Ѓоковиќ

Читај повеќе

Колку е веројатно Џерард да го замени Клоп?

Читај повеќе

Кејн и Сон срушија премиерлигашки рекорд за асистенции

Читај повеќе