КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕХФ ЕУРО 2022 УНГАРИЈА / СЛОВАЧКА

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Новиот селектор-играч, легендата Кирил Лазаров, денеска го објави списокот на ракометари со кои Македонија ќе ѝ се спротивстави на силната Данска.

Фото: РФМ

Квалификациите за пласман на ракометното ЕУРО продолжуваат во март со двобој на двете непоразени во групата 7, Македонија и Данска, како и на двете без освоен бод, Финска и Швајцарија. Воедно, Данска доаѓа во Скопје како старо-нов светски шампион.

По тој повод новиот селектор Кирил Лазаров, кој истовремено ќе биде и играч, го објави конечниот список на повикани натпревари.

Собирот на репрезентативците е закажан за 6 март. Првиот натпревар го играме дома во салата „Борис Трајковски“ во Скопје со почеток од 20 часот, додека реваншот е на 14-ти во Алборг од 16 часот.

Голмани:
Никола Митревски - Порто (Португалија)
Мартин Томовски - Ди Ојлен Лудвигсхафен (Германија)
Марко Кизиќ - Вардар 1961

Леви крила:
Дејан Манасков - Веспрем (Унгарија)
Цветан Кузманоски - Еурофарм Пелистер
Димитар Димитриоски - Вардар 1961

Леви бекови:
Горан Крстевски - Фокшани (Романија)
Филип Талески - Вардар 1961
Михајло Младеновиќ - Охрид
Емилијан Ѓорговски - Голден Арт КЛ7

Централни бекови:
Филип Миркуловски - Вецлар (Германија)
Филип Кузмановски - Хановер-Бургдорф (Германија)
Марко Мишевски - Вардар 1961
Игор Ѓоргиев - Голден Арт КЛ7

Десни бекови:
Мартин Серафимов - Металург
Мартин Велковски - Еурофарм Пелистер
Кирил Лазаров - Нант (Франција)

Десни крила:
Гоце Георгиевски - Вардар 1961
Ненад Костески - Еурофарм Пелистер

Пикери:
Стојанче Стоилов - Вардар 1961
Жарко Пешевски - Штутгарт
Никола Марковски - Еурофарм Пелистер
Михаил Аларов - Пролет

Квалификациите ќе завршат со последните два натпревара на 28 април и на 2 мај. Првопласираните две репрезентации ќе обезбедат пласман на континенталниот собир кој ќе се одржи во Унгарија и Словачка.

реклама

Каков секс сакаат жените?

Read more

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Read more

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Read more

Реакцијата на маче додека го гледа „The Lion King“ стана хит на интернет

Read more

Ракомет

Крај на мундијалскиот сон: Ракометарките вторпат убедливо надиграни од Романија

Read more

Пелистер го „украде“ голманот Кизиќ од Вардар

Read more

Вардар со два пораза од Веспрем елиминиран од Лигата на шампиони

Read more

Кире Лазаров стана рекордер по број на настапи во Лигата на шампионите

Read more
 

Спорт

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе

Артета: Навивачите ја испратија најсилната порака која фудбалот ја видел

Читај повеќе

Чеферин: Веројатноста Реал Мадрид да биде исфрлен од ЛШ е мала

Читај повеќе

Перес: Ако сметате дека Суперлигата е мртва, не сте во право

Читај повеќе

Пандев влезе во елитата - постигна 100 гола во Серија А

Читај повеќе