Лазаров открива: Идол ми беше Кукоч, заради него носам број 7

Најдобриот македонски ракометар откри зошто на својот дрес го носи бројот 7. Како што вели, порано играл кошарка, а омилен играч му бил Тони Кукоч.

Кирил Лазаров денес е легенда на македонскиот ракомет, Веројатно најдобриот ракометар кој се појавил на нашиве оростори. Но, како што открива во интервју за хрватскиот 24sata.hr, лесно можело наместо ракометар Лазаров да стане кошаркар.

„Прво започнав да играм кошарка. Во петто одделение идол ми беше Кукоч и го носам дресот со број 7 заради него. Заради мојот татко се префрлив во ракометот. Тој беше врвен ракометар, играше за Вардар во тогашната југословенска лига. Ми беше незгодно заради него, тој да биде ракометар, а син му да фрла на кош", открива Лазаров.

Тони Кукоч е легендарен југословенски и потоа хрватски кошаркар. Откако растурал во дресот на Југопластика, преку италијански Бенетон стигнал до НБА. Играше за Чикаго Булс во времето на Мајкл Џордан и Скоти Пипен. Потоа заигра и за Филаделфија 76-ерс, Атланта Хокс и се пензионираше во 2006 во дресот на Милвоки Бакс,

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Ракомет

Времеплов: Пред 18 години Кометал ЃП стана европски шампион

Read more

Дибиров и следната сезона ќе игра за Вардар

Read more

Ракометното првенство нема да се доигра, познато кои екипи ќе играат во Европа

Read more

Пелистер се засили со хрватскиот репрезентативец Мандалиниќ

Read more

Спорт

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Читај повеќе

Гогов: Ништо нема да нѐ запре, Брегалница ќе биде уште посилна

Читај повеќе

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Читај повеќе

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Читај повеќе

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Читај повеќе

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Читај повеќе

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Читај повеќе

Влезот на Коби Брајант во Куќата на славните одложен за 2021

Читај повеќе