Лажна пица од тост леб готова за 10 минути

Пицата е најпознатиот италиајнски специјалитет, а наш предлог е да го пробате и рецептот за брза лажна пица.

Доколку сакате да направите брз појадок или вечера, тогаш лажната пица е вистинското решение. Може да се подготви за помалку од 10 минути користејќи состојки кои веќе ги имате дома. Секогаш можете да додадете нешто плус ако сакате, но наш предлог е да направите лажна пица на овој начин. Освен што е вкусна и убава, може да ја послужите и како мезе кога има прослави.

Потребни состојки:
  • тост леб
  • мајонез
  • шунка
  • домат
  • кашкавал
  • магдонос
Подготовка:

Шунката и доматот исечлкајте ги на малои коцки, а кашкавалот изрендајте го. Парчињата тост леб премачкајте ги со мајонез, па засечете ги рабовите за да направите триаголници, но не сечете до крај (најдобро е да погледнете на видеото како тоа треба да изгледа). Потоа свиткајте ги краевите кон средина на лебот, за малку да се преклопат (повторно погледнете го видеото). Така, секое парче леб ќе добие 4 дела. На секој дел посипете со шунка, домат и кашкавал, па наредете ги на плех обложен со хартија за печење. Зачинете со ситно сечкан магдонос. Печете во рерна на 180°C околу 5 минути.

Состојките можете да ги менувате и да правите разни комбинации. Така, наместо мајонез можете да премачкате со кечап, наместо магдонос можете да ставите оригано, итн...

Remote video URL
Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Рецепти

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more
 

Магазин

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Читај повеќе

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Читај повеќе

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Читај повеќе

5 знаци откриваат дали вашето дете е насилник

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја во Европа има најчисто море за капење?

Читај повеќе

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Читај повеќе