Лажна пица од зелка и компири место тесто

Лажна пица од зелка и компири е неочекувано добра комбинација која ќе ви се допадне на прв залак. Се служи со сос од мајонез и павлака.

Лажните пици можат да бидат толку вкусни, дури и кога основата не е направена од тесто. Пробајте ја лажната пица, за која основата е направена од зелка и компири. Компирите се рендаат и се мешаат со јајцата, па се премачкуваат врз зелката. Оваа лажна пица од компири и зелка се служи со неодолив сос од мајонез и павлака. Во рецептот се користи кинеска зелка, но доколку ја немате, можете да користите обична зелка.

Потребни состојки:

 • 1 главица кинеска зелка
 • 2-3 компири
 • 1 лажичка сол
 • прстофат бибер
 • 2 чешниња лук
 • 1 чаша мешавина од билни зачини
 • 1 жолта пиперка
 • 3 домати
 • 1 стебленце млад кромид
 • 12 лажици паста од доматен сос
 • 100 гр моцарела

За сосот:

 • ½ чаша павлака
 • 2-3 лажици мајонез
 • 1-2 кисели краставички
 • 1 чешне лук
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Преполовете ја зелката по должина, а потоа исецкајте ги двете половинки до тврдите корени. Зелка ставете ја во сад, прелијте ја со врела вода и со шпатула истискајте ја. Оставете да отстои 10-15 минути. Во друг сад ставете изрендан компир, прелијте го со вода, измешајте и процедете. Во трет сад додадете ги јајцата, посолете и побиберете, па изматете. Додадете ги компирите во изматените јајца и добро измешајте. Исцедете ја зелката, па прво распоредете ја на 6 топчиња на плех обложен со хартија за печење, а потоа рамномерно распоредете ја зелката на хартијата. Одозгора додадете ги јајцата и компирот, а потоа и исечканите чешниња лук. Посипете со мешавина од билни зачини, а потоа нежно измешајте со шпатула. Извадете ја внатрешноста на пиперката, исечкајте ја, рамномерно распоредете ја на плехот, па притиснете ја со полесни движења. Печете 25 минути на 180°C.

Доматите исечете ги на прстени, како и младиот кромид. Додадете го сосот од домати, па премачкајте го со кујнска силиконска четка. Намачкајте ја лажната пица со домати и млад кромид, а потоа посипете со рендана моцарела. Печете ја лажната пица на 180°C околу 10-15 минути. Измешајте ги павлаката и мајонезот, па додадете ги ренданите кисели краставички и ситно сечкани чешниња лук. Зачинете го сосот со сол и бибер по вкус. Измешајте ги сите состојки за сосот, па послужете го со лажната пица.

Remote video URL
Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Пита со компири и пилешко

Read more

Идеја за посен ручек: Подварок со суви сливи

Read more

Печен карфиол со слатко-лут прелив

Read more

Рецепт за посна сарма со ореви

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
 • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
 • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе