Лажна пита со бело месо и кашкавал

За помалку од 20 минути направете фантастично јадење кое освојува на прв залак.

За појадок, ручек или вечера направете ја оваа извонредна лажна пита со бело месо, тврд кашкавал и домати.

Ако сте љубител на пити или омлет, во тој случај овој рецепт дефинитивно ќе ви се допадне. Ова е нешто помеѓу две јадења, а не можеме да го наречеме пита бидејќи нема ниту корки ниту тесто. А, не и ни баш омлет, но затоа ќе биде највкусното нешто што сте го пробале. Го нарековме лажна пита.

Се прави од бело месо кое се прелива со јајца кои претходно се матат со крем сир, а потоа се посипува со рендан кашкавал кој при печењето се топи и растегнува при секој залак.

Уживајте во ова преубаво јадење кое лесно и брзо се подготвува.

Потребни состојки:
 • 1 пилешко филе
 • 2 лажици путер
 • 3 јајца
 • ½ лажичка оригано
 • 2 лажици брашно
 • 1 лажица крем сир
 • 50 мл јогурт
 • магдонос
 • 2 домата
 • 100 гр тврд кашкавал
 • сол
 • бибер
Подготовка:

Белото месо исечете го на коцки и пропржете го на растопен путер. Посолете и побиберете. Јајцата посолете ги и побиберете ги, нафрлете оригано и изматете. Додадете брашно и продолжете да матите. Додадете крем сир и сѐ добро соединете со миксер или маталка. Додадете сечкан магдонос, турете јогурт и промешајте, па прелијте над белото месо. Доматите исечкајте ги на кругови, на наредете ги на врвот. Сето тоа посипете го со рендан кашкавал, па поклопете. По 10 минути јадењето е готово и подготвено за сервирање.

Или, следете ги постапките на видеото:

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Индија е на пат да стане најголем увозник на руска нафта

Read more

Рецепти

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Read more

За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Read more

Како правилно се сече варено јајце?

Read more

Рецепт на денот: Солени мафини со кашкавал и сушени домати

Read more
 

Магазин

Три причини зошто жените глумат оргазам

Читај повеќе
 • play_arrow

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
 • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
 • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
 • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе