Лажни летови и хавајски коктели: Како авиокомпаниите се борат против корона-кризата?

Пандемијата на коронавирус ги намали приходите на многу компании, а тука спаѓаат и авиопревозниците.

Намален е бројот на патници и летови, затворени се границите, зголемени се мерките на претпазливост и заштита... Ова значи помалку приходи, а поголеми трошоци, па авиокомпаниите наоѓаат разни начини за да си ги зголемат приходите за да не пропаднат.

Некои компании, на пример, воведоа посебна понуда која вклучува слетување таму каде што сте полетале. На пример, Qantas Airlines продава „излетнички“ прелетувања над Антарктик.

Некои се откажаа од надоместокот за промена на картата и терминот на патување, само за да ги привлечат луѓето да ги изберат нивните услуги. Други, во недостиг на патници пренесуваат и товар, пакети и нудат слични карго услуги на патнички летови.

Авиокомпанијата Air Asia Group се фокусираше на пренос на овошје и зеленчук.

Една јапонска авиокомпанија понуди 90-минутен лет со хавајска тематика: екипажот на лет носел хавајски кошули и се служеле хавајски коктели. Слични понуди имаше и во Кина.

URL

Во јули, тајванскиот аеродром Taipei Shongshan во својата понуда имаше лет што никогаш не се обави. Се пријавија над 7.000 луѓе, а избрани беа само 60 среќници. Тие ги поминаа сите проверки како за вистински лет, а по 15 минути во авионот излегоа и уживаа во шопинг на аеродромот.

Идејата беше толку успешна што решија да ја повторат уште неколкупати.

реклама

Проститутките први на удар на засилените КОВИД мерки

Read more

Се влошува војната меѓу Ерменија и Азербејџан

Read more

Турски F-16 урнал ерменски Su-25 авион

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Живот

Каде има најскапо, а каде најевтино капучино во светот?

Read more

Проститутките први на удар на засилените КОВИД мерки

Read more

Во која година од животот луѓето се најнесреќни?

Read more

Три хороскопски знаци во кои се раѓаат најголемите нарциси

Read more

Магазин

Идеја за десерт: Мафини со ореви и банана

Читај повеќе

Истражување: Витаминот Д е тајното оружје во борбата против коронавирусот

Читај повеќе
  • filter

Каде има најскапо, а каде најевтино капучино во светот?

Читај повеќе
  • filter

12 интересни факти за Холандија

Читај повеќе
  • play_arrow

Што има во внатрешноста на најстариот телефон во светот?

Читај повеќе

По учеството во Мис БумБум никој не сака да ја вработи како докторка

Читај повеќе

Проститутките први на удар на засилените КОВИД мерки

Читај повеќе

Во која година од животот луѓето се најнесреќни?

Читај повеќе

Кога мачка ќе направи селфи

Читај повеќе