ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Повеќе од 5.000 полицајци се во состојба на готовност во Севиља во очекување во градот да пристигнат огромен број фудбалски навивачи од Германија и Шкотска за утрешното финале во Лига Европа меѓу Ајнтрахт Франкфурт и Глазгов Ренџерс.

Дел од градските улици се затворени за сообраќај, а засилено е обезбедувањето околу културните споменици, влезовите во подземната железница и поголемите трговски центри пред најавеното доаѓање во Севиља на повеќе од 150.000 навивачи. Според проценките, околу 100.000 ќе допатуваат од Шкотска, а 50.000 од Германија.

Градот подготви две навивачки зони за оние кои ќе допатуваат во Севиља без влезници за финалниот натпревар.

– Потребна ни е максимална координација меѓу локалната и сојузната полиција за да го сведеме на минимум ризикот кој може да се јави при толку голем број навивачи, изјави градоначалникот на Севиља, Антонио Муњоз.

Севиља очекува дека финалето меѓу Ајнтрахт и Ренџерс ќе му донесе на градот приход од околу 50 милиони евра.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Фудбал

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Read more

Руни го напушти Дерби Каунти

Read more

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Read more

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Read more
 

Спорт

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Читај повеќе

Руни го напушти Дерби Каунти

Читај повеќе

Лејкерс потпишаа договори со синовите на Шекил О'Нил и Скоти Пипен

Читај повеќе

Ѓоковиќ против Кореецот Куон на стартот на Вимблдон

Читај повеќе

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Читај повеќе

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ботас сабајлево го разбуди Милано

Читај повеќе

Роналдо му постави ултиматум на Јунајтед

Читај повеќе

ФИФА промени две важни правила за бројот на играчи за Светското во Катар

Читај повеќе