Леб - намирница која ја обликуваше исхраната во последните 6.000 години

Лебот е намирница што ја формираше основата на исхраната во последните 6.000 години од човековата историја.

Ерик Пелант предава за заштита на животната средина и одржлив развој на колеџот Алегени во САД и е некој што сака да прави леб. Тој, исто така, ја истражуваше оваа храна од научна гледна точка.

Напоменува дека се претпоставува дека пред 6.000 години е направено она што денес би личело на леб. Посочи дека не било документирано кога точно се случило тоа.

Според него, илјадници години на луѓето не им било јасно зошто мешањето вода и брашно создава мешавина која расте за време на печењето. Долго време се верувало дека тоа е магија или религиозен феномен.

Ова било случај сѐ до средината на 19 век кога францускиот хемичар и микробиолог Луј Пастер го открил процесот на ферментација, што е клучно за правење леб. Квасецот се храни со јаглехидратите во брашното, што предизвикува ферментација.

Пелант посочува дека после тоа почнал да расте само еден вид квасец, а тоа е видот наречен Saccharomyces cerevisiae. Само овој квасец може да го натера тестото за леб да порасне за неколку часа. Претходно, на она што тој го нарече традиционално тесто, му биле потребни неколку дена за да нарасне.

Првиот леб бил направен на Блискиот Исток, а миграциите придонеле да почне да се прави во Европа и остатокот од светот. Франција била клучна за еволуцијата на лебот како прехранбен производ.

„На некој начин, не постои култура во светот што го цени лебот повеќе од француската“, смета Палант.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Вести

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Read more

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Read more

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Read more

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Претставени Redmi Note 11, Note 11 Pro и Note 11 Pro+ во Кина

Читај повеќе

Погледнете ги најдеталните фотографии од бактерии направени досега

Читај повеќе
  • play_arrow

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Читај повеќе
  • filter

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Читај повеќе

Кои 53 модели на смартфони нема да можат да користат WhatsApp?

Читај повеќе

Како е направена првата фотографија од Земјата снимена од вселената пред 75 години?

Читај повеќе

Кембриџ и париски музеј почнаа да враќаат украдени африкански артефакти

Читај повеќе