Леброн Џејмс: Лука Дончиќ ми е омилен играч

Леброн Џејмс оваа сезона не влезе во плејофот со ЛА Лејкерс, но останува во контакт со навивачите, па вечерва цел час одговараше на нивните прашања на Twitter.

Опфати и приватни, и професионални теми, а меѓу другото на светот му откри дека омилен играч во моментов му е Лука Дончиќ.

Го прашале кој бил најлошиот момент во неговата кариера и како го пребродил.

„Пораз во финалето од Далас кога играв како гомно. Се ресетирав, се вратив на основите, работев на деловите во мојата игра каде што требаше да бидам подобар, за да не мора одбраната да се потпира само на една работа. Потрошив толку многу часови и часови и часови секој ден во текот на летото и се враќав подобар и подобар“, одговори тој.

URL

Леброн рече дека омилена книга му е „Алхемичарот“, омилени филмови му се „Гладијатор“ и „Кум“, а омилено место за одмор  - Капри во Италија.

Сепак, повеќето прашања се сведоа на кошарката, па дознавме дека омилен момент во дресот на Лејкерс му е победничкиот шут против Денвер во финалето на Западната конференција во 2020 година.

Ако треба да избере соиграч за „два на два“ ​​против Мајкл Џордан и Скоти Пипен, тој би ги избрал Коби Брајант, Кевин Дурант или Кајри Ирвинг, а во идеалното натпреварување во забивање тој, Винс Картер, Зак ЛаВин и Доминик Вилкинс. но не и Џордан.

Тој потврди дека неговиот сон е да игра во истиот НБА тим со син му Брони и откри како завршило кога последен пат играле заедно:

„Последниот пат ја скршив таблата при забивање и не можевме да го завршиме натпреварот“.

реклама

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Кошарка

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Јакимовски: Мора да покажеме зошто сме тука

Read more

Лејкерс потпишаа договори со синовите на Шекил О'Нил и Скоти Пипен

Read more

НБА драфт: Првиот пик во шок

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Беа најплатени тинејџери во 2017 година: Каде се сега?

Читај повеќе

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Читај повеќе
  • play_arrow

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Читај повеќе

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Читај повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Читај повеќе
  • play_arrow

МекЛафин го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Читај повеќе

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Читај повеќе

Одбојкарите загубија од Египет, одбојкарките од Тунис

Читај повеќе

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед ги промени сите терени во тренинг-центарот

Читај повеќе