Леброн го престигна Меџик Џонсон во победата на Лејкерс

Во текот на ноќта во НБА лигата се одиграа 11 натпревари, а посебно се издвојува дуелот помеѓу Милвоки и ЛА Лејкерс.

Лејкерс изненадувачки триумфираа на гостувањето кај Милвоки со резултат 133:129, најмногу благодарение на Ентони Дејвис, кој натпреварот го заврши со 44 поени и 10 скока, но по натпреварот целото внимание беше насочено кон Леброн Џејмс.

Џејмс постигна 28 поени и имаше 8 скока и 11 асистенции, што на крајот му овозможи да стане шестиот најдобар асистент во историјата на НБА.

Леброн сега има 10.144 асистенции на своето конто и го надмина легендарниот Меџик Џонсон (10.141). Следен пред Леброн е Марк Џексон со 10.334 асистенции.

URL

Од останатите натпревари, вреди да се издвои новата одлична партија на Никола Јокиќ, кој постигна 24 поени, 10 скока и 8 асистенции во поразот на Денвер од Атланта, и неговиот истоименик Вучевиќ, кој постигна 23 поени и 11 скока во поразот на Чикаго од Голден Стејт (119:111).

Останати резултати:

Шарлот - Вашингтон 17:116

Бостон - Мајами 116:120

Бруклин - Торонто 114:105

Кливленд - Орландо 107:96

Мемфис - Филаделфија 117:109

Сан Антонио - Њу Орлеанс 99:117

Феникс-Хјустон 121:122

Јута - Индијана 139:119.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Тајните на женското задоволство: Какви оргазми се бран, вулкан и лавина?

Read more

Кошарка

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Read more

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Read more

Ембиид: Немам одлучено дали ќе играм за Франција или за САД

Read more

Леброн испиша НБА историја

Read more
 

Спорт

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Читај повеќе

Украина ќе ги бојкотира ЛОИ во Париз ако настапат руски и белоруски олимпијци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ го декласираше Пол и закажа финале со Циципас

Читај повеќе
  • filter

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Читај повеќе
  • play_arrow

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Читај повеќе

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Читај повеќе