НБА 2022/2023 ОЛ-СТАР

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Леброн Џејмс по 19-ти пат ќе игра на Ол-стар натпреварот во НБА, а со тоа го стигна Карим Абдул-Џабар по бројот на учества на овој ревијален натпревар што годинава ќе се одржи во Солт Лејк Сити.

Кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс доби најмногу гласови и ќе биде капитен на својот тим, додека играчот со најмногу гласови на Истокот, Јанис Адетокунбо од Милвоки Бакс ќе го предводи другиот тим.

Леброн беше капитен на сите пет претходни Ол-стар натпревари со овој формат, додека Адетокунбо беше лидер на неговиот тим во 2019 и 2020 година.

URL

Познато е и кои ќе бидат членовите на петорката, а меѓу нив се и српскиот кошаркар Никола Јокиќ и Словенецот Лука Дончиќ. Останатите кошаркари се: Кевин Дурент, Џејсон Тејтум, Донован Мичел, Кајри Ирвинг, Зион Вилиамсон и Стеф Кари.

Интересно е што меѓу 10-те избрани го нема одличниот Жоел Ембиид, кој ќе биде меѓу резервите. Тие ќе бидат избрани на 2 февруари.

Стартери на Источната конференција:

Јанис Адетокунбо (Милвоки Бакс)

Кевин Дурент (Бруклин Нетс)

Џејсон Тејтум (Бостон Селтикс)

Донован Мичел (Кливленд Кавалирс)

Кајри Ирвинг (Бруклин Нетс)

Стартери  на Западната конференција:

Леброн Џејмс (Лос Анџелес Лејкерс)

Никола Јокиќ (Денвер Нагетс)

Зион Вилиамсон (Њу Орлеанс Пеликанс)

Стеф Кари (Голден Стејт Вориорс)

Лука Дончиќ (Далас Маверикс)

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Кошарка

Историски НБА натпревар за Адетокунбо

Read more

Перкинс: Клиперс ќе стигне до финалето на НБА

Read more

Нов пораз за Лејкерс, Далас победи без Дончиќ, Ирвинг и Хардавеј

Read more

Денвер продолжи да губи, Јокиќ исмеан поради очајно билдање статистика

Read more
 

Спорт

Ибра: Јас сум минато, сегашност, но и иднина на шведската репрезентација

Читај повеќе

Норвешка без Холанд против Шпанија

Читај повеќе

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Читај повеќе

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Читај повеќе

Шкупи по втор пат го отпушти Седлоски

Читај повеќе

Де Роси ја измамил сопругата роденденот да го слави во паб гледајќи дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси не може ни да вечера на раат во Аргентина

Читај повеќе

Претставен новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација

Читај повеќе

Дешан го избра новиот капитен на Франција

Читај повеќе