Леброн: Се вакцинирав, но не сакам да ги повикувам другите да се вакцинираат

Кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс, не сака да ги повикува другите луѓе да се вакцинираат против коронавирусот, иако неговото семејство и тој се одлучија за да примат вакцина.

Вакцинирањето на играчите од НБА е сѐ почеста тема, бидејќи се ближи почетокот на сезоната во најсилната кошаркарска лига во светот. Според информациите, досега 90% од играчите ја примиле вакцината, но недостасуваат некои од големите ѕвезди како Кајри Ирвинг и Бредли Бил.

„Можам да зборувам само за себе. Секој има право да го прави она што мисли дека е исправно за него и за неговото семејство. Бев скептичен, но по истражувањата сфатив дека е најдобро за мене и за мојата фамилија да ја примиме вакцината“, вели Леброн.

Веројатно највлијателниот играч во НБА, сепак, не сака да го искористи својот статус и да ги повика другите да го следат неговиот пример.

„Тука станува збор за тело на поединец. Не се работи за политика, расизам или полициска бруталност. Се работи за благосостојбата на луѓето и мислам дека не треба да се мешам. Знам што направив и што направија моите пријатели, но не сакам да повикувам никого да го стори истото“, рече НБА ѕвездата.

Предсезоната во НБА започнува на 3 октомври, а лигашките натпревари ќе започнат на 20-ти истиот месец.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Кошарка

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Read more

Леброн: Не заслужив да бидам суспендиран

Read more

Феникс ја забележа 14-тата победа по ред

Read more

Токсична машкост во НБА: Кајл Кузма ја разбранува јавноста со неговиот моден избор

Read more
 

Спорт

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Читај повеќе

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Читај повеќе

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Читај повеќе

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Читај повеќе

Најдобриот голман во светот не е прв избор ни во својот клуб

Читај повеќе

Вечерва се доделува Златната топка: Кој ќе ја освои?

Читај повеќе

Јунајтед го назначи Рангник за привремен тренер

Читај повеќе

Медведев: Ѓоковиќ треба да чести вечера

Читај повеќе